Po raz 13. przyznano Nagrodę Literacką m.st. Warszawy

LubimyCzytać
25.06.2020

Poznaliśmy nazwiska laureatów 13. edycji Nagrody Literackiej m.st. Warszawy. Nagrody zdobyli Ewa Lipska, Łukasz Orbitowski, Małgorzata Dmitruk, Wojciech Mikołuszko i Arkadiusz Szaraniec. Tytuł „Warszawskiego twórcy” otrzymał Piotr Wojciechowski.

Po raz 13. przyznano Nagrodę Literacką m.st. Warszawy
Reklama

Nominowanych w czterech kategoriach było 12 książek, dodatkowo wybierano także laureata w kategorii „Warszawski twórca” – to tytuł przyznawany za całokształt twórczości wybitnym pisarzom związanym ze stolicą. Zwycięzców wyłoniło jury w składzie: Janusz Drzewucki (Przewodniczący Jury), Anna Maria Czernow, Grażyna Borkowska, Krzysztof Masłoń, Karolina Głowacka, Anna Romaniuk i Rafał Skąpski.

Laureaci 13. Nagrody Literackiej m.st. Warszawy

Proza
Łukasz Orbitowski „Kult", Świat Książki (tytuł Książki Roku 2019 w Plebiscycie lubimyczytać.pl)

Poezja
Ewa Lipska „Miłość w trybie awaryjnym", Wydawnictwo LiterackieLiteratura dziecięca - tekst i ilustracje
Wojciech Mikołuszko, il. Małgorzata Dmitruk „Wojtek”, Wydawnictwo AgoraEdycja warszawska
Arkadiusz Szaraniec „Warszawa dzika”, Wydawnictwo IskryWarszawski twórca
Piotr Wojciechowski

Okłądki książek nagrodzonych w 13. edycji Nagrody Literackiej Miasta st. Warszawy

Z powodu pandemii koronawirusa ogłoszenie nazwisk zwycięzców nie odbyło się podczas uroczystej gali w teatrze, ale w czasie specjalnego wydarzenia online.

Jury o nagrodzonych książkach

W kategorii proza zwyciężył „Kult” Łukasza Orbitowskiego.

Powieść odczytywać można jako rzecz o objawieniach – prawdziwych i fałszywych, o winie i karze, lojalności i zdradzie, codziennych kłamstwach i dążeniu do życia w prawdzie - napisał w laudacji Krzysztof Masłoń.

Anna Romaniuk tak opisuje nagrodzony w kategorii poezja tomik Ewy Lipskiej „Miłość w trybie awaryjnym”:

W wierszach Lipskiej w miłości ciało staje się objawieniem. Miłość to czas. (…) Miłość to wybór. Wybór w wierszach Lipskiej jest oczywisty, ponieważ: „Życie jest tylko raz. Na zawsze!”.

Laureatami kategorii literatura dziecięca zostali autorzy książki „Wojtek” Wojciech Mikołuszko (tekst) i Małgorzata Dmitruk (ilustracje).

To powieść podwójna, ponieważ opowiada o rozpadzie rzeczywistości. Rozpadowi ulega niszczejące i chwiejne bocianie gniazdo, nadszarpnięta chorobą rodzina Jacka, a wreszcie dotknięty katastrofą ekologiczną świat, w którym nie ma żadnych trwałych struktur (…) Czy jest jeszcze jakaś nadzieja? Dla Wojtka, dla Jacka, dla świata? Jest – odpowiada powieść - podsumowuje członkini jury, Anna Maria Czernow.

W kategorii edycja warszawska główną nagrodę zdobyła „Warszawa dzika” Arkadiusza Szarańca. Karolina Głowacka o książce:

Lektura „Warszawy dzikiej” sprawia, że sami siebie przesuwamy z pozycji lokatorów stolicy na współlokatorów. Ale to bardzo przyjemna detronizacja. Okazuje się bowiem, że mamy wielu fascynujących sąsiadów, którzy co prawda nie płacą podatków, nie chodzą na kawę czy do kina, ale są nie mniej od nas ważni.

Co roku przyznawane jest również wyróżnienie w kategorii specjalnej, zdecydowanie najbliższej samej Warszawie. Tytuł Warszawskiego twórcy przypadł Piotrowi Wojciechowskiemu.

- Na dorobek tego pisarza składają się nie tylko książki dla dorosłych, dzieci i młodzieży, ale także scenariusze filmów fabularnych, dokumentalnych i animowanych, scenariusze musicali i widowisk plenerowych. Jest on także eseistą, ponadto autorem felietonów wygłaszanych podczas Biesiad Literackich, organizowanych w Domu Literatury przy Krakowskim Przedmieściu. Był członkiem Związku Literatów Polskich aż do rozwiązania w stanie wojennym, zaś w pamiętnym roku 1989 współzałożycielem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich - wylicza przewodniczący jury, Janusz Drzewucki.

Laureat Nagrody Literackiej m.st. Warszawy Piotr Wojciechowski

Autor znany jest m.in. z takich tytułów, jak: „Kamienne pszczoły”, „Czaszka w czaszce”, „Tratwa manekina” oraz „Przebierańcy i przechodnie”.

Zestawy wszystkich dwunastu książek, nominowanych do tegorocznej Nagrody, są już dostępne dla wypożyczających w warszawskich bibliotekach. Od lipca do listopada czytelnicy będą mogli uczestniczyć w spotkaniach z nagrodzonymi twórcami. Kalendarz literackich wydarzeń dostępny będzie na stronie kulturalna.warszawa.pl.

[ec]

Reklama

komentarze [1]

Sortuj:
2651
4
25.06.2020 09:23

Zapraszamy do dyskusji.


zgłoś błąd