Piękno śmieci i ruin

corbeau
08.01.2021
Okładka książki Realny świat Sara Pennypacker Patronat LC
Średnia ocen:
7,6 / 10
41 ocen
Czytelnicy: 287 Opinie: 23

Jedenastoletni Ware miał spędzić miłe wakacje u babci, odpoczywając od rodziców i ich oczekiwań wobec niego oraz od rozwrzeszczanych rówieśników. Niestety, zamiast tego trafia do piekła introwertyków: na letnie półkolonie. Za nic nie chciałby rozczarować rodziców, ale przy całej swojej kreatywności nie jest sobie w stanie wyobrazić, jak zniesie całe lato wymuszonej integracji z „normalnymi dziećmi”. Zrządzeniem losu tuż przy domu kultury znajduje się działka z ruinami kościoła, a na niej Jolene, dziwna dziewczynka, która ze śmieci i odpadków tworzy niesamowity ogród. Tu Ware odkryje, na czym polega bohaterstwo oraz że nie warto być „normalnym”, jeśli można być kimś lepszym.

Po sukcesie „Paxa” Sara Pennypacker zabiera nas w „Realnym świecie” do miejskiego ogrodu na ruinach. Zafascynowany średniowiecznymi zamkami Ware uczy się tu dostosowywać kodeks rycerski do współczesnych czasów. Ten wrażliwy samotnik ma trudności z nawiązywaniem relacji z innymi dziećmi, przez co czuje, że zawodzi swoich przepracowanych rodziców. A może w rzeczywistości to raczej oni zawodzą jego? Z kolei Jolene, ze swoimi wykładami na temat znaczenia śmieci w różnych okresach historii, wydaje się należeć do zupełnie innego świata. Ale oto są tu razem, tworząc piękno w ruinach, budując przyjaźń i odnajdując samych siebie.

„Realny świat” to słodko-gorzka opowieść o dzieciach zmagających się z problemami, które je przerastają. Mimo to bohaterowie nie poddają się i nie rezygnują ze swoich marzeń. Podszyty lekką ironią humor i optymizm głównego bohatera sprawiają, że książkę czyta się z uśmiechem i ze wzruszeniem. Proste, dosadne zdania poruszają i trafiają do serca. To, że książka opowiada o dzieciach, wcale nie znaczy, że jest skierowana tylko do młodych czytelników. „Realny świat” to uniwersalna historia, pokazująca, jak rodzi się sztuka i jak kształtuje się charakter. To historia o tym, że wartość można znaleźć nawet w śmieciach i ruinach, a realny świat może być zbudowany z naszych marzeń.

Agnieszka Kruk

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Poczekaj, szukamy dla Ciebie najlepszych ofert

Pozostałe księgarnie

Informacja

Reklama
zgłoś błąd