Piąty odcień czerni

corbeau
14.09.2020
Okładka książki Czerń nie zapomina Agnieszka Hałas
Średnia ocen:
7,6 / 10
25 ocen
Czytelnicy: 99 Opinie: 11

Po spektakularnej manifestacji mocy Władcy Much na Wyspach Śpiewu, Brune Keare ponownie wpadł w szpony demonów z Doliny Popiołów, po czym przepadł bez śladu. Szukają go magowie Elity, dawni przyjaciele i nowi wrogowie. Każdy ma wobec niego własne plany, ale pozostaje pytanie, w jakim stanie znajduje się Krzyczący w Ciemności i czy będzie w stanie odegrać jakąkolwiek rolę w nadchodzących wydarzeniach? Kiedy struktury Elity chwieją się w posadach w wyniku serii zdrad i spisków, a demony z Doliny Rdzy knują złożony plan zdobycia tysięcy dusz, to pogardzani czarni magowie mogą przechylić szalę zwycięstwa. A Czerń nie zapomina.

„Czerń nie zapomina” Agnieszki Hałas to kolejna, piąta już odsłona cyklu „Teatr węży”. Akcja każdej powieści krąży wobec losów Krzyczącego w Ciemności, ale autorka nigdy nie odgrzewa tych samych wątków: zawsze wprowadza do kreowanego świata coś nowego. Tak samo jest i tym razem. Najbardziej rzuca się w oczy fakt, że Brune Keare (pozornie?) schodzi w tej części na dalszy plan, czy wręcz: na długi czas zupełnie schodzi z planu. Pozwala to na rozwój pozostałych bohaterów i ich wątków: ponownie spotykamy Rożka z krypt Shan Vaola, widzącą przyszłość Lorraine i srebrną maginię Akhanię ar Vithanare, a także poznajemy kilka nowych postaci.

Spojrzenie z ich perspektywy pozwala lepiej ukazać złożoność świata Zmroczy. W tej części cyklu o wiele większą rolę odgrywają knowania demonów i ich wpływ na świat ludzi. Dowiadujemy się też więcej na temat rytuałów i mocy srebrnych magów oraz na temat Skażenia i przyczyn rozdźwięku między Czernią a Srebrem.

W powieści nawarstwiają się i przeplatają plany różnych grup magów i demonów, przez co cała historia jest złożona i nieprzewidywalna. Dużo tu akcji: magicznych walk i oblężeń, spisków i zdrad. „Czerń nie zapomina” to dark fantasy w najlepszym wydaniu, z mrocznymi ceremoniami, krwawymi ofiarami, klątwami i zaklęciami, odmieńcami i chowańcami, przywoływaniem demonów i nekromancją. Wyobraźnia autorki rozwija się bez ograniczeń, tchnąc życie w takie stwory jak grgolice i wilkopająki. Co więcej, celowo lub przypadkiem, powieść niczym w mrocznym zwierciadle odbija świat rzeczywisty: świat Zmroczy również zmaga się z epidemią, a jej przyczyny i skutki to ciekawa interpretacja znaczenia spadających na ludzi nieszczęść.

„Czerń nie zapomina” to jak dotąd najbardziej złożona część cyklu, w pełni wykorzystująca potencjał przeciwstawnych sił rządzących światem Zmroczy i możliwości, jakie daje bohaterom czarna i srebrna magia. Miejmy nadzieję, że ta przygoda będzie miała swoją kontynuację w wielu kolejnych tomach, sferach i dominiach.

Agnieszka Kruk

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.

Pozostałe księgarnie

Informacja

Reklama
zgłoś błąd