Klasyka: Reaktywacja

LubimyCzytać
30.06.2015

Lato to najlepszy czas na nadrabianie zaległości w poznawaniu zapomnianej klasyki. Okazuje się, że takie przekonanie dzieli z nami Instytut Książki. W te wakacje wspólnie zapraszamy księgarzy do promowania nowego kanonu literatury, a czytelników – do czytania wybitnych dzieł, które polecą księgarze.

Księgarskie półki uginają się od nowości – powieści dopiero debiutujących na rynku, wznowień i kontynuacji. Wśród nich znajdują się również liczne wznowienia pozycji literatury światowej, dzieł wybitnych i klasycznych, które często pozostawały nieznane polskim czytelnikom. I właśnie na nie chcielibyśmy zwrócić Waszą szczególną uwagę tego lata.

W ramach akcji „Klasyka: Reaktywacja” Instytut Książki wspólnie z lubimyczytać.pl, Gazetą Wyborczą, Książkami. Magazynem do czytania i Programem Trzecim Polskiego Radia zachęca do lektury książek, pierwotnie publikowanych od końca XIX wieku do lat 80. wieku ubiegłego, które nadal jednak nie tracą na świeżości i aktualności, a całkiem niezasłużenie giną w natłoku nowszych tytułów.

Na listę składa się dziesięć tytułów. Tworzą ją dzieła polecone przez zespół księgarzy, krytyków i dziennikarzy (Karol Pęcherz z wrocławskiej księgarni Tajne Komplety, Viola Wojda z gdańskiej księgarni Firmin, Tomasz Brzozowski prowadzący w Warszawie księgarnię Czuły Barbarzyńca, Jerzy Sosnowski z radiowej Trójki, Łukasz Grzymisławski i Juliusz Kurkiewicz z Gazety Wyborczej, Izabella Kaluta i Szymon Kloska z Instytutu Książki) i obejmuje rzeczy wydane lub wznowione w ostatnim roku:

1. Ponad światem Paula Bowlesa (Świat Książki)
2. Fabryka absolutu Karela Capka (Dowody na Istnienie)
3. Dom i jego głowa Ivy Compton-Burnett (W.A.B.)
4. Zatracenie Osamu Dazai (Czytelnik)
5. Obrazy Włoch. Florencja Pawła Muratowa (Zeszyty Literackie)
6. Zabite Jorge Ibarguengoitii (Universitas)
7. Pogarda Alberto Moravii (W.A.B.)
8. Rzeczy Georges'a Pereca (Lokator)
9. Krypta kapucynów Josepha Rotha (Austeria)
10. Profesor Stoner Johna Williamsa (Sonia Draga)

Od początku lipca co tydzień na stronie Instytutu Książki każda z książek będzie szerzej prezentowana. Zapraszamy księgarzy do wzięcia udziału w kampanii „Klasyka: Reaktywacja” i promowania wybranych tytułów klasyki światowej literatury przy wsparciu Instytutu Książki i partnerów.

Przyłączenie się do kampanii jest proste: należy napisać na adres biuro@instytutksiazki.pl. Po otrzymaniu informacji o przyjęciu zgłoszenia księgarnia staje się uczestnikiem kampanii, co oznacza że przez 10 tygodni trwania akcji (od 1 lipca 2015 do 13 września):

- posiada w swojej ofercie i eksponuje wszystkie książki z listy,
- otrzymuje druki towarzyszące kampanii,
- otrzymuje wsparcie finansowe na pokrycie części kosztów.

Zainteresowane księgarnie prosimy o nadsyłanie zgłoszeń na adres biuro@instytutksiazki.pl.

Lubimyczytać.pl jest partnerem akcji.

Akcja „Klasyka: Reaktywacja” poza promocją wartościowych książek, ma podkreślić, że księgarnie są miejscem najbardziej sprzyjającym odkryciom literackim, a to za sprawą księgarzy, których wybory, wiedza i doświadczenie sprawiają, że miejsce ich pracy jest czymś więcej niż sklepem.

„Klasyka: Reaktywacja” będąca częścią międzynarodowego Projektu Schwob, zainicjowanego przez Niderlandzki Fundusz Literatury, jest organizowana w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

Reklama

komentarze [0]

Sortuj:
Dodaj wypowiedź

Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany.

zgłoś błąd