Zamek Reporterów – spotkanie ze Swietłaną Aleksijewicz

LubimyCzytać LubimyCzytać
15.06.2015

W ramach cyklu Zamek Reporterów już jutro o godzinie 18 w poznańskim CK Zamek będzie można uczestniczyć w spotkaniu ze Swietłaną Aleksijewicz, autorką wyróżnionej Nagrodą im. R. Kapuścińskiego książki „Czasy secondhand. Koniec czerwonego człowieka”.

Zamek Reporterów – spotkanie ze Swietłaną Aleksijewicz

Swietłana Aleksijewicz to białoruska pisarka i dziennikarka, tworząca w języku rosyjskim. Pisze o pomijanej i wypieranej i nieprzedstawionej historii Rosji: katastrofie w Czarnobylu, radzieckiej interwencji w Afganistanie, udziale kobiet w drugiej wojnie światowej, wojennych losach dzieci, codziennym życiu po upadku komunizmu. Jest laureatką wielu międzynarodowych nagród, w tym National Book Critics Circle, Pokojowej Nagrody im. Ericha Marii Remarque’a, Nagrody Szwedzkiego Pen Clubu, Lipskiej Nagrody Książkowej na rzecz Porozumienia Europejskiego, Nagrody im. Andrieja Siniawskiego oraz Nagrody Fundacji im. Friedricha Eberta. W 2011 roku jej książka Wojna nie ma w sobie nic z kobiety (2010) została uhonorowana Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego oraz Literacką Nagrodą Europy Środkowej Angelus. W Polsce ukazały się także: Czarnobylska modlitwa. Kronika przyszłościOstatni świadkowie. Utwory solowe na głos dziecięcy oraz Czasy secondhand. Koniec czerwonego człowieka, za którą pisarka po raz drugi otrzymała Nagrodę im. R. Kapuścińskiego.

Swietłana Aleksijewicz: W Rosji naród nigdy nie był wolny, tu zawsze interes państwa był ważniejszy od interesu jednostki. Człowiek nigdy nie żył tu dobrze, życie nie miało wartości. Pojęcie wielkości polegało nie na tym, że naród ma dobrze żyć, ale na tym, że kraj ma być wielki. Mieszkańcy tego olbrzymiego postsowieckiego obszaru przez 70 lat byli oszukiwani, przez kolejne 20 lat - ograbiani. Więc kiedy Putin przemówił w ich języku, stanęli po jego stronie. („Gazeta Wyborcza”, 14.05.2015)

Spotkanie poprowadzi Filip Karpow, tłumaczyć będzie Natalia Królikiewicz.
16.06.2015 (wtorek) g. 18 Sala Kinowa / wstęp wolny

Lubimyczytać.pl objęło wydarzenie patronatem medialnym.


komentarze [0]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się