Zamek reporterów - spotkanie z Lidią Ostałowską

LubimyCzytać
24.02.2015

Spotkanie z Lidią Ostałowską poprowadzi dr Agnieszka Gajewska z UAM.
10.03.2015 g. 18 Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu / Sala Wielka / wstęp wolny

LIDIA OSTAŁOWSKA (1954) – od 1989 roku dziennikarka „Gazety Wyborczej”, wcześniej reporterka „Przyjaciółki” i „Itd.”. W 2000 roku ukazało się pierwsze wydanie książki Cygan to Cygan, a w 2011 roku książka Farby wodne (nominowana do Nagrody Literackiej Nike 2012 oraz do Nagrody Gwarancje Kultury 2012), w 2012 – zbiór reportaży Bolało jeszcze bardziej.

Lidia Ostałowska zajmuje się „dziennikarstwem równościowym”; jest autorką reportaży o tych, którym trudniej — o mniejszościach narodowych i etnicznych, o kobietach, o młodzieży z subkultur i o wykluczonych.
Jeden z jej najsłynniejszych tekstów o młodych ludziach skupionych wokół zespołu Paktofonika „Teraz go zarymuję” (2001) był impulsem do stworzenia filmu „Jesteś Bogiem”(2012) Leszka Dawida. Reportaż o bezdomnych dzieciach w Petersburgu stał się punktem wyjścia do filmu dokumentalnego „Bezprizorni” (reż. Natalia Koryncka-Gruz), którego Lidia Ostałowska była współscenarzystką. Prowadzi wykłady na podyplomowych gender studies w Instytucie Badań Literackich PAN.

Jest jednym z fundatorów i członków rady Fundacji ITAKA. Jej teksty były tłumaczono na fiński, rosyjski, rumuński, węgierski.

ZAMEK REPORTERÓW to roczny cykl spotkań z czołówką polskich reporterów oraz z wybitnymi autorami z zagranicy. W jego programie znajdą się również warsztaty reporterskie dla młodzieży poświęcone Poznaniowi (prowadzenie: Marcin Kącki) oraz nocne czytania w Zamku, podczas których poznańscy dziennikarze radiowi czytać będą teksty gości programu.

Więcej: www.ckzamek.pl

Cykl ZAMEK REPORTERÓW objęty jest patronatem serwisu lubimyczytac,pl

Reklama

komentarze [0]

Sortuj:
zgłoś błąd