6. Granda dobiegła końca - relacja z Poznańskiego Festiwalu Kryminału

LubimyCzytać
22.09.2020

W ostatni weekend odbył się po raz szósty Poznański Festiwal Kryminału Granda, tym razem pod hasłem „Prawdziwe kłamstwa”. Wśród zaproszonych gości znalazło się miejsce dla najważniejszych polskich pisarzy kryminału: Katarzyny Bondy, Roberta Małeckiego czy Vincenta V. Severskiego. Zapraszamy na relację z wydarzenia.

6. Granda dobiegła końca - relacja z Poznańskiego Festiwalu Kryminału

Choć strona internetowa imprezy zwodniczo zapowiadała, że Grandy w tym roku nie będzie, czytelnicy nie nabrali się i tłumnie zjawili się na miejscu, aby spotkać się z ulubionymi pisarzami literatury kryminalnej. Na festiwalowej mapie Polski poznańska impreza jest wyjątkiem, ponieważ z powodu pandemii koronawirusa większość podobnych wydarzeń kulturalnych została odwołana lub w całości przeniesiona do Internetu. Granda była więc w obecnych warunkach niezwykłą okazją do spotkania z ulubionym autorem, zdobycia autografu czy uzupełnienia domowej biblioteczki.

Reklama

Skąd wziął się tytuł tegorocznej edycji? Dyrektorka Grandy, Marita Lipska wyjaśnia:

„Kłamstwo jest nierozerwalnie związane z kryminałem. To kamyczek poruszający lawinę. Czasami małe kłamstewko doprowadza nas do upadku, jest przyczyną wielu nieszczęść. Kłamstwo jest też dowodem naszej kreatywności i bogatej wyobraźni. Daje nam szerokie możliwości rozmowy: o tajemnicach, sektach, jak też niezwykłych kłamstwach, które przyswajamy i traktujemy niemal jak religię”.

bonda

W tym roku wszystkie wydarzenia odbywały się w Domu Studenckim Hanka przy al. Niepodległości 26 w Poznaniu. Na imprezie pojawili się czołowi polscy autorzy kryminałów, w tym: Katarzyna Bonda, Robert Małecki, Ryszrad Ćwirlej, Adrian Bednarek, Vincent V. Severski i Anna Kańtoch. Z powodu pandemii organizatorzy nie mogli w tym roku niestety zaprosić gości z zagranicy.

Reklama

W piątek zaczęło się od mocnego uderzenia, czyli rozmowy z Katarzyną Bondą, autorką m.in. „Polskich morderczyń” czy „Florystki”. Popularna pisarka rozmawiała z Adamem Górczewskim o swojej dotychczasowej twórczości i planach na kolejne książki. Następnie publiczność miała okazję wysłuchać rozmowy Michała Larka z podcasterami Marcinem Myszką (Kryminatorium) i Justyną Mazur (Piąte: nie zabijaj) zatytułowaną „Wygadani. O podcastach, kryminałach i zbrodni”. Na zakończenie pierwszego dnia przygotowano pasmo nocne, czyli spotkania przeznaczone wyłącznie dla dorosłych widzów i to tych o mocnych nerwach. Najpierw profiler i biegły sądowy z zakresu psychologii Bogdan Lach opowiadał o morderstwach na tle dewiacyjnym na przykładzie pochodzącego z Poznania seryjnego zabójcy Edmunda Kolanowskiego. Ostatnie spotkanie prowadził natomiast Mikołaj Kołyszko, który mówił o mechanizmach, które pozwoliły nazistom dojść do władzy w Niemczech, a potem zdobyć ogromną władzę. Nie zabrakło odniesień do wierzeń okultystycznych i mitologii nordyckiej.

małecki

W sobotę wydarzeń przygotowanych przez organizatorów było najwięcej. Zaczęło się już przed południem od spotkania z okazji premiery filmu „Klątwa Lucyny czyli Tarapaty 2”, komedii kryminalnej skierowanej do młodszych odbiorców. W spotkaniu uczestniczyły twórczynie filmu Marta Karwowska i Katarzyna Rygiel oraz młodzi aktorzy odgrywający główne role. „Klątwa Lucyny” nawiązuje do prawdziwego zdarzenia: słynnej kradzieży obrazu z Muzeum Narodowego w Poznaniu. W kolejnych spotkaniach trwających aż do wieczora czytelnicy mieli okazję przysłuchiwać się rozmowom z pisarzami, którzy grupowani byli trójkami. Zaczęło się od rozmowy z Robertem Małeckim, Vincentem V. Severskim i Markiem Stelarem, których wypytywała Anna Misztak. Następne w kolejności było trio: Marta Guzowska, Katarzyna Puzyńska (która nie przyjechała do Poznania i pojawiła się online) i Piotr Borlik, z którymi spotkanie poprowadziła Magda Rataj. Tematyka spotkań krążyła wokół zagadnień prawdy i kłamstwa. Wczesnym popołudniem rozpoczęło się rozmowa Błażeja Wandtke z Joanną Jodełką, Piotrem Bojarskim i Aleksandrem Gniotem, którzy wspólnie poszukiwali drugiego dna w literaturze. Jako ostatni szerokiej publiczności zaprezentowali się Dominika Matuła, Przemysław Semczuk i Jakub Ćwiek, a rozmawiała z nimi Magda Sobczak. Na zakończenie drugiego festiwalowego dnia odbyła się gala premier książkowych, na której nowe tytuły zaprezentowali czytelnikom m.in. Adrian Bednarek, Marek Stelar, Klaudiusz Szymańczak i Grzegorz Skorupski.

Ostatniego dnia byliśmy świadkami parady, która przemaszerowała przez poznański Stary Rynek na cześć 95. rocznicy wstąpienia do polskiej policji pierwszej kobiety. Widzom przygrywała Orkiestra Dęta z podpoznańskiego Chludowa. Na szczęście pogoda dopisała, a poznaniacy chętnie przysłuchiwali się orkiestrowym przebojom odgrywanym przez dających z siebie wszystko muzyków. Można było podziwiać aktorów z Grupy Rekonstrukcji Historycznej III Okręgu Policji Państwowej Komisariat w Radomiu, którzy zaprezentowali się przechodniom w strojach i wyposażeniu z epoki.

Na zakończenie imprezy przenieśliśmy się ponownie w gościnne progi DS Hanka, aby wraz z aktorką Magdaleną Schejbal i pisarzem Igorem Brejdygantem rozmawiać między innymi o tym, czym różni się fikcja od prawdziwego życia, o serialach kryminalnych i literaturze. Spotkanie poprowadził Marcel Woźniak. W spotkaniu wzięli też udział przedstawiciele policji.

Serwis lubimyczytać.pl objął patronat medialny nad 6. edycją Poznańskiego Festiwalu Kryminału Granda.

schejbal

[jj]

Reklama

komentarze [1]

Sortuj:
2857
4
22.09.2020 14:31

Zapraszamy do dyskusji.


zgłoś błąd