rozwiń zwiń

Ogłoszono nominacje do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius 2021. Kto ma szansę ją otrzymać?

LubimyCzytać LubimyCzytać
19.05.2021

Jury wyłoniło ośmioro finalistów i finalistek: pięcioro w kategorii Książka i troje w kategorii Debiut. Znane jest także nazwisko tegorocznego laureata Silesiusa za całokształt pracy twórczej – został nim Ryszard Krynicki. Serwis lubimyczytać.pl jest patronem medialnym tegorocznego Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius, w trakcie którego ogłoszono nominacje. 

Ogłoszono nominacje do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius 2021. Kto ma szansę ją otrzymać? Iwona Lompart

Laureatów Silesiusa poznamy w październiku – podobnie jak w zeszłym roku – podczas tej samej ceremonii, w trakcie której zostanie przyznane również inne wrocławskie wyróżnienie – Literacka Nagroda Europy Środkowej Angelus.

Nominacje do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius w kategorii Książka

1. Jan Baron, „Psińco”

Jeśli dzięki Eichendorffowi, Kutzowi czy Janoschowi kojarzymy Śląsk z figurą beztroskiego Nicponia, to Baron odpowiada im: „Psińco!”. To, być może najpiękniejsze śląskie słowo, jest wykręcone jak psi figiel, gdy „coś” i „nic” stoją w jednym domu. A w domu autora, w jego rodzinie, panował od zawsze surowy ład i porządek, więc nic dziwnego, że chciałby on wraz z psem Reksem wywrócić pełną miskę lub ze stadem dzików burzyć ambony.

W serwisie lubimyczytać.pl książka otrzymała średnią ocenę 7,0/10.

2. Kamila Janiak, „Zakaz rozmów z osobami nieobecnymi fizycznie”

Kamila Janiak, poetka, ale i wokalistka zaangażowana w kilka projektów artystycznych, została nominowana do Silesiusa za swój piąty tom wierszy w dorobku – „Zakaz rozmów z osobami nieobecnymi fizycznie”. Zawarte w nim wiersze przynoszą z jednej strony spojrzenie na codzienność, podyktowaną czynnikami zewnętrznymi (jak pandemia), ale czytelnik znajdzie w nich również obrazy „normalnego życia”: postaci sąsiadki z balkonu, mężczyzny w garniturze czy kobiety z pracy.

W serwisie lubimyczytać.pl książka otrzymała średnią ocenę 5,0/10.

3. Radosław Jurczak, „Zakłady holenderskie”

Radosław Jurczak otrzymał już raz Silesiusa – w 2017 roku. W swoim drugim tomie „Zakłady holenderskie” autor zabiera czytelnika w mało optymistyczną przyszłość, a w jego posthumanistycznej wizji nad głowami podmiotów rozbitych na bajty latają drony, mrugają litościwie lampki ledowe i diody routerów. Wszystko obkleja „cichy i bezradny plastik”, a na świecie rządzi logika algorytmów.

W serwisie lubimyczytać.pl książka otrzymała średnią ocenę 7,5/10.

4. Aldona Kopkiewicz, „Na próbę”

Aldona Kopkiewicz jest laureatką Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius za rok 2016 oraz laureatką Nagrody Fundacji im. Kościelskich z 2019 roku. W centrum zainteresowania poetki w „Na próbę” stoi tematyka budowania relacji, przywiązania, w końcu i miłości. Czytając wiersze Kopkiewicz, czytelnik może czuć się jak operator kamery, obserwujący zastaną rzeczywistość.

Książka nie została jeszcze oceniona w serwisie lubimyczytać.pl. Zapraszamy do wystawienia ocen i napisania opinii.

5. Natalia Malek, „Karapaks”

Natalia Malek to poetka, tłumaczka, kuratorka wydarzeń artystycznych. W jej tomie „Karapaks” połączenia pomiędzy opisywanymi postaciami, przedmiotami i problemami są nieustannie negocjowane, odwracane i twórczo interpretowane. Poetka zaskakuje połączeniami słów i śmiałością metafor.

Książka nie została jeszcze oceniona w serwisie lubimyczytać.pl. Zapraszamy do wystawienia ocen i napisania opinii.

Nominacje do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius w kategorii Debiut

1. Jarosław Dudycz, „Czarna skrzynka”

Na debiutancki tom Jarosława Dudycza „Czarna skrzynka” składają się pojedyncze mikrohistorie, narracje układające się w opowieść o dojrzewaniu, do niełatwej prawdy o świecie, do konfrontowania się z mitami dzieciństwa i wczesnej młodości.

W serwisie lubimyczytać.pl książka otrzymała średnią ocenę 8,0/10.

2. Katarzyna Szweda, „Bosorka”

„Bosorka” to książka o wysiedleńcach, zakorzeniona w łemkowskim doświadczeniu rodzinnym samej poetki. Wsłuchujemy się w zagłuszone głosy maltretowanych kobiet i mężczyzn, którzy kiedyś sami doświadczali przemocy, a dzisiaj są jej sprawcami. Wierszom towarzyszą fotografie wykonane na ziemiach pogranicza przez samą autorkę.

W serwisie lubimyczytać.pl książka otrzymała średnią ocenę 8,1/10.

3. Aleksander Trojanowski, „Parkingi podziemne jako miasta spotkań”

Debiut Aleksandra Trojanowskiego „Parkingi podziemne jako miasta spotkań” to poetycki loop o miejscach. Mieszkańcy wierszy Trojanowskiego próbują opuścić swoje rodzinne dzielnice, ale ich ścieżki, pełne (muzycznych) pętli i fug okazują się rondami, z których nie ma łatwej ucieczki, bo człowiek wraca do punktu wyjścia „gdzieś na wrocławskim Winnipeg”.

W serwisie lubimyczytać.pl książka otrzymała średnią ocenę 7,8/10.

Ryszard Krynicki laureatem nagrody za całokształt pracy twórczej

Wybór Ryszarda Krynickiego na laureata Silesiusa za całokształt był z pewnością przez wielu wyczekiwany. To jeden z najwybitniejszych twórców współczesnej poezji polskiej – obok Adama Zagajewskiego, Stanisława Barańczaka czy Juliana Kornhausera wymieniany wśród czołowych poetów Nowej Fali. To laureat m.in. Niezależnej Nagrody Poetów (1975), Nagrody im. Kościelskich (1976), Nagrody Fundacji Jurzykowskiego (1989) czy Nagrody Friedricha Gundolfa (2000). Spotkanie z poetą odbędzie się ostatniego dnia Festiwalu Silesius, w niedzielę 23 maja o godz. 12.

Laureatów Nagrody wyłoni jury w składzie: Anna Kałuża, Tomasz Kunz, Karol Maliszewski, Joanna Orska, Adam Poprawa, Justyna Sobolewska i Andrzej Zawada (przewodniczący).

[as]


komentarze [1]

Sortuj:
więcej
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
LubimyCzytać  - awatar
LubimyCzytać 19.05.2021 09:13
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam