rozwiń zwiń

Powrót po latach

Silverq21 Silverq21
30.01.2018
Okładka książki Listy i Pamiętnik Marek Hłasko
Średnia ocen:
6,8 / 10
65 ocen
Czytelnicy: 164 Opinie: 8

Istnieją takie pozycje książkowe, które powinny mieć zawartą specjalną adnotację – wyłącznie dla fanów. Choć pojawiają się na rynku dostępnym dla wszystkich, tak naprawdę skierowane są do wąskiego grona odbiorców i poza nim, raczej trudno będzie o zdobycie oddanych czytelników. Sytuacja ta znakomicie pasuje do zbioru „Listy i Pamiętnik”, w którym znajdziemy zarówno korespondencję, jak i pamiętniki z młodości Marka Hłaski.

Jak możemy dowiedzieć się już na wstępie, powstanie tej książki ma pewien szczególny powód. Mianowicie ukazane w niej materiały mają być nowym otwarciem na zrozumienie relacji Hłaski z jego matką i ojczymem, które na przestrzeni lat doczekały się zupełnie odmiennych interpretacji. Wprowadzenie dokładnie oprowadza po tej kwestii, pozwala zrozumieć poszczególne strony barykady i świetnie sprawdza się jako omówienie i przybliżenie tematu.

Samej treści nie ma tu wiele, ale nietrudno zrozumieć, że dla najbardziej zainteresowanych losami kultowego twórcy, może być ona nieoceniona. Pozwala przyjrzeć się dynamice toczących się relacji z najbliższymi osobami z innej strony i zobaczyć, jak zmieniała się ona przez lata. Większość z listów nie jest specjalnie rozbudowana, ale gdy połączyć je w całość, można otrzymać z tego całkiem interesujący portret.

Jednakże ciekawiej od więzi epistolarnej prezentują się moim zdaniem pamiętniki. Nie dość, że w końcu mamy do czynienia z bardziej rozbudowaną narracją, to nawet sam czas i miejsce towarzyszące spisywanym wydarzeniom ma znaczenie. Perspektywa dziecka jest niezwykła, pozwala zauważać niewidoczne na pierwszy rzut oka szczegóły. Także sprawić coś z pogranicza humoru, którego sam twórca w danym momencie się nie spodziewał.

„Listy i pamiętnik” mają ściśle określonego odbiorcę i dla takiego mogą okazać się dobrą inwestycją. Nawet jeśli nie zawierają zbyt wiele materiału, to jego znaczenie w zupełności powinno do satysfakcji wystarczyć. Tymczasem czytelnik z przypadku raczej nie ma tu czego szukać. Choć wprowadzenie bardzo dobrze określa meandry relacji Hłaski z bliskimi, to bez oddania dla jego życia i twórczości, trudno będzie się do tych materiałów przekonać.

Patryk Rzemyszkiewicz

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Poczekaj, szukamy dla Ciebie najlepszych ofert

Pozostałe księgarnie

Informacja