Powrót do klasyki magii i miecza

corbeau
29.12.2017
Okładka książki Belgariada David Eddings
Średnia ocen:
Czytelnicy: 594 Opinie: 32

Młody Garion (jeśli rzeczywiście tak ma na imię) dorasta na farmie pod czujnym okiem ciotki Pol (jeśli to rzeczywiście jego ciotka). Niestety szybko w beztroskie dzieciństwo wkrada się coraz więcej cieni: na skraju wzroku pojawia się mroczna sylwetka obserwującego go mężczyzny, zaczynają się nim interesować kolejne niebezpieczne osoby i wreszcie, gdy z odległego królestwa zostaje skradziony potężny klejnot, Garion dołącza do wyprawy, mającej na celu jego odnalezienie. Jaką rolę przypadnie mu w niej odegrać? Czy to możliwe, że jest kimś więcej niż od dzieciństwa wierzył?

„Belgariada” Davida Eddingsa to zbiór pięciu powieści opowiadających o losach Gariona i jego towarzyszy: „Pionek proroctwa”, „Królowa magii”, „Gambit magika”, „Wieża czarów”, „Ostatnia rozgrywka czarodziejów”. Właściwie trudno powiedzieć, że to osobne książki, bo każda kolejna część jest kontynuacją poprzedniej. To w dużej mierze powieść drogi: bohaterowie przemierzają kolejne krainy, a ich wędrówka jest dla Gariona okazją do odkrywania prawd o otaczającym świecie i o sobie samym. Do wyprawy stopniowo dołączają nowi towarzysze, dysponujący różnorodnymi zdolnościami

David Eddings nie ma tendencji do nadmiernego komplikowania narracji, nie skacze między bohaterami, ale przedstawia nam wszystkie wydarzenia tak, jak poznaje je główny bohater: jeśli Garion w czymś nie uczestniczy albo czegoś nie podsłucha, to i czytelnik się o tym nie dowie. Pozwala to bardziej zżyć się z bohaterem, chociaż różne punkty widzenia z pewnością ukazałyby szerszą perspektywę i dodały akcji nieco dynamiki. Magia ma tu wielką moc, ale ma też swoje ograniczenia. Dużą rolę odgrywa polityka i intrygi, w jakie angażują się poszczególne królestwa, podjudzane przez złe moce. Na kartach powieści dużo się dzieje i choć część wydarzeń jest przewidywalna, to wiele stanowi przyjemne zaskoczenie.

„Belgariada”, której pierwszy tom został wydany w 1982 roku, to dziś kwintesencja klasyki fantasy. Stary czarodziej, chłopiec z tajemniczym znamieniem, magiczny klejnot, czytelny podział na dobro i zło, ścieżki przeznaczenia prowadzące do wypełnienia pradawnego proroctwa – współczesna fantastyka od jakiegoś czasu kpi z tych utartych motywów, ale od czasu do czasu powrót do nich ma wiele uroku. „Belgariada” pozwala powrócić do źródeł gatunku i odkryć opowieści leżące u jego podstaw.

Polecam zerknąć na okładki starego wydania, aby dzięki temu porównaniu w pełni docenić współczesny projekt Piotra Cieślińskiego (Dark Crayon). Dzięki wydawnictwu Prószyński i S-ka niemal 1300 stron powieści Eddingsa wreszcie zyskało godną siebie oprawę. Pozycja obowiązkowa dla każdego fana gatunku.

Agnieszka Kruk