Dobranocka dla Czarodzieja

Recenzje_Gaby Recenzje_Gaby
07.08.2017
Okładka książki Baśnie barda Beedle’a J.K. Rowling

Chcesz wiedzieć, jakie baśnie Molly Weasley opowiadała swoim dzieciom na dobranoc? I jak zrodziła się legenda o Insygniach Śmierci i trzech braciach Peverell? Wydawnictwo Media Rodzina po raz drugi wydało „Baśnie Barda Beedle’a" w nowej, zjawiskowej i całkowicie odmienionej oprawie. Już teraz możesz wnieść do swojego świata odrobinę magii, poznać baśnie, które powinien znać każdy młody czarodziej i ponownie poczuć ten niesamowity klimat!

Jestem fanką Harry’ego Pottera, więc gdy tylko dowiedziałam się, że Media Rodzina planuje wydanie wszystkich dodatków do serii z nowymi okładkami, to miałam ochotę skakać ze szczęścia. Żaden miłośnik czarodziejskiego świata nie mógłby przegapić takiej premiery!

To, co najbardziej ciekawi mnie w okładce książki, to nie tylko jej minimalizm, który uwielbiam, głęboka barwa i spójność z resztą podręczników J. K. Rowling. To przede wszystkim jej mroczny klimat, który stanowi kontrast do słowa „baśnie” oraz zapowiedzi bajek dla czarodziejów. Okazuje się, że większość opowieści pełna jest grozy, śmierci oraz może wywołać prawdziwy niepokój. I takie baśnie czytywali rodzice swoim pociechom? Pewnie aktywnie je cenzurowano, podobnie jak mugolskie bajki, pierwotnie pełne przemocy i brzmiące całkowicie inaczej, niż zapisano w kolorowych czytadłach dla dzieci.

Książka zaczyna się wstępem J. K. Rowling, wprowadzającym nas w świat czarodziejskich baśni. Dodatkiem są komentarze Albusa Dumbledore’a, dodające całości uroku oraz przypominające tego fascynującego bohatera, który zawsze więcej wiedział, niż mówił. Dyrektor Hogwartu odnosi się w nich do postaci pojawiających się w siedmiu tomach serii, np. do Draco Malfoy’a, jak i dostarcza kilku ciekawych informacji na temat magii i zwyczajów czarodziejów. Zbiór dopełniają piękne ilustracje chorwackiego artysty Tomislava Tomicia – prawie każda strona ozdobiona jest jego zjawiskowymi rysunkami. Uwielbiam tę pozycję i po prostu nie byłabym sobą, gdybym nie miała jej w swojej biblioteczce.

Co każdy z Was pewnie wie, „Baśnie Barda Beedle’a” odegrały ważną rolę w „Harry Potter i Insygnia Śmierci” – jedna z baśni okazała się prawdziwa i bardzo znacząca dla fabuły. W świecie magii wszystko jest możliwe, więc może baśnie tak naprawdę są historiami, które dawno temu rzeczywiście się wydarzyły? Autorka jak zwykle podkreśla ważne wartości, jak miłość, przyjaźń, dobroć dla drugiego człowieka i bezinteresowność. J. K. Rowling jako jedyna stworzyła baśnie, które prawdopodobnie przeczytało najwięcej dorosłych czytelników – to ciekawe historie, które stanowią uzupełnienie serii, jak i są niezbędnym dodatkiem dla każdego fana Harry’ego Pottera.

Magiczne, z piękną i klimatyczną okładką oraz ilustracjami – jeśli kochasz świat czarodziejów, to „Baśnie Barda Beedle’a” są dla Ciebie! Tym bardziej że nowe wydanie naprawdę zachwyca. Warto mieć je na półce, to jedna z książek, która im starsza, tym bardziej zyskuje na wartości.