Kronika dwóch ironistów

Zicocu
14.03.2017

Kiedy spoglądam na okładkę książki sygnowanej przez więcej niż jednego pisarza (mowa o litych tekstach, a nie zbiorach, w których każdy podpisuje się pod swoją robotą), zawsze zastanawiam się, jak wyglądała ich praca: czy kłócili się o sposób prowadzenia fabuły, czy krytykowali swoje pomysły, czy tylko machali ręką jeden na drugiego, próbując ratować co się da? Wydaje się, że w przypadku tomu zawierającego dwa dzieła duetu Jorge Luis Borges i Adolfo Bioy Casares takie rozważania są zupełnie niepotrzebne – nie dość, że w posłowiu Tomasz Pindel przytacza ich słowa, które przedstawiają wspólny proces twórczy w samych superlatywach, to „Kroniki Bustosa Domecqa. Sześć zagadek dla don Isidra Parodiego” są tak spójne, iż spokojnie mogłyby wyjść spod pojedynczego pióra.

Pierwsza część książki to zbiór tekstów krytycznoliterackich dotyczących dzieł, które nigdy nie powstały. Cóż, pomysł nie jest może tak szokujący, jak może się na pierwszy rzut oka wydawać – wszak i Stanisław Lem napisał „Doskonałą próżnię” - ale umysły tak niezwykłe jak Borges i Casares doskonale poradziły sobie z konwencją. Podziw budzi przede wszystkim mistrzowsko wyważona dawka ironii: tytułowy Bustos Domecq oczywiście zachwyca się ożywczymi literackimi prądami, takimi jak na przykład przepisywanie dzieł innych autorów bez zmiany pojedynczego znaku, a jego twórcy przez cały czas mrugają do czytelnika; nie jest to jednak nachalne, nie jest wymuszone. Dzięki temu doskonale widać, jak wiele niezwykłych pomysłów tkwiło w głowach Borgesa i Casaresa, inwencja wręcz tryska ze stron „Kronik Bustosa Domecqa”, a lektura jest prawdziwie ożywczym doświadczeniem.

Druga część, jak sama nazwa wskazuje, to zbiór sześciu tekstów, w których don Parodi, człowiek niesłusznie zamknięty w więzieniu, rozwiązuje zagadki kryminalne. I znowu, choć przez zdecydowaną większość lektury na pierwszym planie mości się dumna ironia – tym razem jej ostrze skierowane jest w stronę rozumowania dedukcyjnego i jego tytana, znanego w pewnych kręgach Sherlocka Holmesa – to „Sześć zagadek dla don Isidra Parodiego” zdecydowanie przekracza granice zarówno prostego pastiszu, jak i prozy gatunkowej. Opowiadania Borgesa i Casaresa są przede wszystkim niesamowicie plastyczne: o ile pierwsze „Dwanaście figur świata” to raczej prosty tekst, czysto ironiczny tekst, to już „Bóg byków” czy „Noce Goliadkina” pokazują szerokie, piękne wizje, obok których żaden miłośnik literatury pięknej nie przejdzie obojętnie.

„Kroniki Bustosa Domecqa. Sześć zagadek dla don Isidra Parodiego” to świetna lektura. Robi to, czego bardzo często od literatury się oczekuje, a co zdarza się wcale nieczęsto: daje potężnego kopa wyobraźni. Borges i Casares udowodnili, że nieważne, czy pisze się tekst krytycznoliteracki, czy opowiadanie kryminalne, można czytelnika nim poruszyć.

Bartek Szczyżański