rozwiń zwiń

Witaj przygodo!

Grzegorz Śmiałek Grzegorz Śmiałek
28.11.2016
Okładka książki Odyseusze. Postrach Siedmiu Mórz Agnieszka Stelmaszyk Patronat Logo

„Postrach siedmiu mórz” to drugie spotkanie z serią Odyseusze, czyli powieścią dla młodego czytelnika, której autorką jest Agnieszka Stelmaszyk znana czytnikom z bogatej serii „Kronik Archeo”. Bohaterami serii są Matylda i Daniel rodzeństwo, które wraz z rodzicami wybrało się na wielotygodniowy rejs jachtem. wyprawa stała się początkiem niezwykłych i fascynujących przygód, w czasie których cała rodzina wpadła w tajemniczą anomalię, która przeniosła ich na zupełnie inne wody, pełne piratów, magii i ukrytych skarbów.

Druga część jest kontynuacją przygód Matyldy i Daniela, którzy odnajdują swoich rodziców i wydostają się z anomalii, jednak to zaledwie początek kolejnej serii przygód. Na drodze nastolatków czekają piękne miasta, tajemnicza dżungla i spotkanie z dawnymi kulturami. W rękach rodzeństwa znajduje się niezwykła mapa z zaznaczonymi skarbami, więc nowe wrażenia stoją przed nimi otworem.

Czekają na nich ruiny ukrytych miast i ciemne, podwodne jaskinie. Mimo, że przygoda goni przygodę, a Matylda i Daniel odzyskali wolność i swoich rodziców, to jednak wciąż coś jest nie tak, a w tle co jakiś czas pobrzmiewa wielki dzwon, być może to postrach siedmiu mórz daje o sobie znać, albo Piraci rządni bogactwa przedostali się do ich świata?

Powieść pełna magii, niezwykłych przygód i wiedzy, którą Stelmaszyk przemyca w różnych dodatkowych opisach, pobocznych informacjach i na zdjęciach. Książka nie pozwoli się nudzić fanom „Kronik Archeo”, którzy w Odyseuszach poczują morską toń, bryzę na twarzy i piracką przygodę.

Książkę czyta się przyjemnie i szybko, a Agnieszka Stelmaszyk zapowiada już kontynuację serii, bowiem ze strony na stronę jest coraz więcej pytań i zagadek do rozwiązania. Drugi tom kończy się intrygująco! i obawiam się, że rodzinę Wesołowskich czeka jeszcze nie jedna morska fala do pokonania, postrach mórz może czaić się tuż za rogiem...

Grzegorz Śmiałek