Złoczyńcy, którym kibicujemy

Gwiazdopatrznia Gwiazdopatrznia
26.09.2016
Okładka książki Powrót na Wyspę Potępionych Melissa de la Cruz Logo Patronat

„Powrót na Wyspę Potępionych” to już druga część bestsellerowego cyklu „Następcy” Melissy de la Cruz. W oczekiwaniu na premierę drugiej części filmu Disneya inspirowanego twórczością pisarki, fani otrzymali od autorki wyczekiwany prezent w postaci dalszych losów młodych złoczyńców.

Wyspa Potępionych, miała już na zawsze pozostać odcięta od Zjednoczonego Królestwa Auradonu, jednak nastał zupełnie nowy początek i potomkowie naszych złoczyńców otrzymali szansę na nowy start. Choć trudno było im sobie wyobrazić świat poza tym, co poznali na Wyspie, wyruszają do Auradonu, by tam nauczyć się dobroci.

Jay – syn zachłannego Dżafara, złodziejskie wyskoki zamienia na sukcesy sportowe. Carlos – jedynak Cruelli de Mon, intensywniej zgłębia tajniki magii nauki. Evie – następczyni Złej Królowej, udowadnia, że piękno ciała może iść w parze z pięknem umysłu. Natomiast Mal – córka mrocznej Diaboliny, staje się bohaterką, gdy ochrania Królestwo przed Diaboliną oraz zdobywa serce młodego Króla Bena. Pozytywna moc Mal okazuje się większa od pragnienia czynienia zła jej matki. Program mający na celu przysposobienie potomków łotrów do auradońskiego stylu życia odnosi sukces.

Melissa de la Cruz w drugiej części podkręca tempo zdarzeń, dodaje wiele przygód, rozmieszcza akcję na całej mapie Auradonu, a nawet w magicznych podziemiach. Poznajemy więcej baśniowych postaci, przeżywamy moc emocji i wypraw - również tych w głąb siebie. Już sam prolog rzuca nas w wir zdarzeń, które zmieniają się jak w kalejdoskopie. Czwórka przyjaciół wraz z Królem Benem, musi zmierzyć się z problemami Królestwa: nietypowymi zjawiskami pogodowymi, fioletowym potworem terroryzującym poddanych, Klubem Antybohaterów oraz tajemniczymi wiadomościami wzywającymi ich do powrotu na Wyspę. Nie wiedzieli z jakiego rodzaju buntem przyjdzie im się zmierzyć na Wyspie Potępionych. Wyruszają całkowicie odmienieni, tak inni od zepsutych dzieciaków, którymi byli opuszczając swój dawny dom.

To historia o młodych ludziach, którzy próbują złamać obowiązujące schematy i poszukać dobra w samych sobie. Gra toczy się o najgroźniejsze magiczne przedmioty: Jadowity Owoc, Złotą Kobrę, Pierścień Zawiści i Smocze Jajo. Jednak najcięższa walka rozgrywa się w samych postaciach. Na szczęście nikt nie rodzi się zły, ani potępiony, ani zobligowany, by postępować jak swoi rodzice. Mimo powołania do ciemności, uczą, że dobrze jest być… dobrym, a siła oznaczała wspólne mierzenie się z niebezpieczeństwami, ponieważ potęga płynie z lojalności, przyjaźni i zaufania. Cała czwórka jest często nieokrzesana, lecz mimo swoich wad, starają się postępować właściwie i dlatego kibicujemy im przez cały czas trwania powieści.

Zaangażowanie w historię postaci bajkowych zobowiązuje do skonstruowania fabuły tak, aby każda przygoda niosła ze sobą morał. Melissa de la Cruz w tym temacie staje na wysokości zadania. Mimo, że jest to powieść skierowana do młodszych czytelników, każdy z nas odczyta z tej książki przesłanie poruszające naszą wrażliwą strunę. Wraz z naszymi bohaterami powróćcie na Wyspę Potępionych i przekonajcie się sami jakie zagadki i niebezpieczeństwa czyhały na czwórkę nietypowych znajomych. Fanom baśniowych klimatów, kolejna część na pewno przypadnie do gustu. Zakończenie rysuje przed nami obiecującą trzecią część przygód przyjaciół rodem z Wyspy Potępionych.

Anna Gajewska