Świat Antka-nastolatka

Monika Adamczyk Monika Adamczyk
25.08.2016
Okładka książki Basia i przyjaciele. Antek Marianna Oklejak, Zofia Stanecka

Przygody o Basi autorstwa Zofii Staneckiej z ilustracjami Marianny Oklejak, cieszyły się popularnością na polskim rynku książki już od dłuższego czasu. Dziewczynki w wieku przedszkolnym chętnie sięgały po opowieści o Basi i jej rodzinie ucząc się jak postępować w różnych sytuacjach. Przeżyły chwile na wakacjach, w przedszkolu, z opiekunką; naukę, kłótnie z rodzeństwem i różne sytuacje rodzinne. Przez ten okres urodził się młodszy brat Franek. Serię wzbogacono o krótkie książeczki o młodszym bracie, a takie o Wielkie księgi poświęcone Basi. Ostatnio Basia wpisała się nawet w cykl „Czytam sobie”, bo je wierne czytelniczki nauczyły się już nawet czytać samodzielnie…

No właśnie, Basia dorasta, tak samo jak jej czytelniczki. Dlatego Egmont postanowił wyjść naprzeciw starszym dziewczynkom z nową serią – „Basia i przyjaciele”. Jedną z pierwszych książeczek z tej serii, jest historia o Antku – kuzynie Basi i najlepszym przyjacielu Janka. Antek jest chłopcem, który wkracza w nastoletni świat. To rzeczywistość, w której szkoła i nauka przestają być czymś ciekawym, a własne zainteresowania wypełniają czas. Przede wszystkim jest muzyka i gry. Szlaban na tablet jest największą z możliwych kar. Zabawa z najlepszym przyjacielem wciąż jest czymś świetnym, ale niańczenie młodszej kuzynki powodem obrazy na cały świat.

Kiedy więc w opowieści pojawia się Basia, widzimy ją z zupełnie innej strony, raczej jako intruza, kogoś kto ma chłopakom przeszkodzić. Jest to i świat i perspektywa dla naszych czytelników wcześniej nie znana. Zofia Stanecka prowadzi narrację na tyle obiektywnie, że wkrótce młodzi czytelnicy mają okazję porozumieć się i ze starszym kuzynek Basi, podobnie jak to robi ulubiona bohaterka.

W tej serii o Basi czytelniczki mogą odnaleźć więcej, niż w poprzednich opowieściach. Nie są to tylko pouczające, wesołe historie. To głębsze opowieści, które mogą dać młodym czytelnikom więcej do myślenia i nauczyć obcowania z książką i skupiania się na refleksji po zakończonej lekturze.

Monika Samitowska-Adamczyk