Współczesna i polska Pani Makbet

Tajemnica Tajemnica
24.03.2016
Okładka książki Lady M. Ałbena Grabowska Logo Patronat

Ałbena Grabowska została wyróżniona nagrodą „Pióra”, którą przyznają czytelnicy i szczerze mówiąc wcale się nie dziwię. Śmiem twierdzić, że „rodzi” się nowa gwiazda wśród autorek polskich powieści obyczajowych. Konkurencja jest dość spora, ale Pani Ałbena wchodzi na rynek z kolejną powieścią, z wielkim przytupem. Jestem zaskoczona i zafascynowana.

Zaczyna się banalnie. Znudzona żona, nieodpowiedzialny mąż, małżeństwo bez przyszłości. Obydwoje przybici codzienną gonitwą. Obydwoje udają, że jest ok. Odgrywają swoje role, które zafundowali sobie w dniu ślubu. Niespełnione nadzieje odbijają się coraz bardziej gorzką czkawką. Małgorzata marzyła o mężu, który będzie znanym lekarzem, a nie zwykłym wykładowcą „krojącym trupy” na Akademii Medycznej. Krzysztof poddaje się władczej żonie i dla „świętego spokoju” robi to, co ona chce.

Taka gra nie trwa jednak wiecznie. Aż tak dużej wyobraźni autorka nie ma.

Wprowadza do akcji tę trzecią i tego czwartego ….

Małgorzata poznaje Pana Dyrektora, a Krzysztof zaczyna interesować się panią psycholog. I co? Oczywiście, dopiero teraz zaczynają się problemy.

Więcej nie powiem i nie oczekujcie ognistego romansu z małżeńskim nudziarstwem w tle. Ałbena Grabowska doskonale wiedziała jak zadziałać na psychikę czytelnika. Zabawiła się wyobraźnią, kreując rzeczywistość bohaterów tak, że wsiąkamy w nią bez reszty, bez znieczulenia i bez uprzedzenia. Rozłożyła na części pierwsze instytucje małżeństwa, role kobiety i mężczyzny i ogoliła wszystkich z wszelkich wytłumaczeń i wyjaśnień. Przekazała czystą, żywą prawdę za pośrednictwem niby banalnych bohaterów, niby opowieści, jakich już było mnóstwo. Niby... bo z czymś tak mocnym i prawdziwym dawno już się nie spotkałam.

„Lady M.” jest książką trudną. Porusza wiele tematów i stawia bardzo wiele pytań. Zazdrość, zawiść, bezkrytyczność, dążenie do celu po trupach, walka z samym sobą, walka z całym światem. Niestety to nie jest wymyślona historia. Niestety takich kobiet – współczesnych Lady Makbet – jest cała masa. Ukrywają się skrzętnie, odgrywają swoje role przy okazji niszcząc wszystko i wszystkich wokół. Próbują żyć kontrolując swoich najbliższych, ale nie samych siebie.

Bardzo dorosła, bardzo poważna, bardzo mądra, bardzo pouczająca, bardzo długo pozostająca w pamięci czytelnika. Tak scharakteryzowałabym najnowszą powieść Ałbeny Grabowskiej „Lady M”. Poleciłabym ją mojej najlepszej koleżance, mało tego, kupiłabym jej tę książkę w prezencie. Jestem przekonana, że ta opowieść otworzy oczy, zmusi do myślenia tym, które mają cechy Lady M oraz tym, które z takim typem Kobiety mają do czynienia.

Szkoda, że tak szybko ją przeczytałam...

Iwona Migowska