Hej ho na pirackim statku!

Grzegorz Śmiałek Grzegorz Śmiałek
02.09.2015
Okładka książki Silver. Powrót na Wyspę Skarbów Andrew Motion Patronat Logo

Legendarna pozycja „Wyspa Skarbów” Roberta Louisa Stevensona z głównym bohaterem tej powieści Jimem Hawkinsem doczekała się kontynuacji. Tym razem
w niezwykłą, pełną piratów podróż wyrusza potomek Hawkinsa, Jim junior.

Piracka opowieść, chociaż z małą dawką rumu i bez morskiej choroby, stała się chłodnym powiewem bryzy na upalne dni. Powieść czytało się z klasycznym zacięciem, niespiesznie, prawdziwie i dojmująco. Nie było możliwości, aby przeczytać tę morską opowieść w ciągu dwóch wieczorów, to zdecydowania przygoda na dłużej.

Jim idąc, przynajmniej na początku, w ślady swojego ojca, postanawia rzucić się w wir przygody i wyruszyć na poszukiwania wyspy pełnej ukrytego skarbu. A właściwie jego reszty, którą pozostawiła tam czterdzieści lat wcześniej załoga poprzedniego statku. Jednak jak się dowiemy, wiele rzeczy na wyspie się pozmieniało i nie jest to już to samo miejsce, co wcześniej...

Pisarz nie pozwala się spieszyć czytelnikowi, adrenalinę dozuje powoli i w pewnym momencie nawet wstrzymuje wiatr na wodach oceanu. Umiejętnie potrafi łączyć elementy
i wydarzenia, które miały miejsce w „Wyspie Skarbów” ze współczesnym ujęciem gatunku
i kontynuacją przygód bohaterów. Jimowi w całej wyprawie towarzyszy Natty, córka Długiego Johna Silvera, który znany jest czytelnikom „pierwszej części”.

Młodzi bohaterowie wyruszają w poszukiwaniu przygody opłaconym statkiem i z legendarną mapą ukrytego skarbu. W tej historii na pewno nie zabraknie czarnych charakterów i sytuacji pozornie bez wyjścia, które w ostatniej chwili potrafią się jednak odmienić.

Autor Andrew Motion trzyma się książkowej konwencji starych i dobrych opowieści,
za co jestem mu wdzięczny. Znajdą w niej coś dla siebie zarówno młodzi czytelnicy, jak
i starsi pasjonaci skarbów, piratów i morskiej bryzy. Pozycja bogata jest w opisy i bardzo często koncentruje się na drobiazgach i przemyśleniach bohaterów, nie powoduje to jednak utraty spójności i ciekawości, które są nieodłącznym elementem chyba każdej powieści.

Zatem w drogę! Na morską przygodę!

Grzegorz Śmiałek