Trudne związki z przedmiotami

Adrian Jaworek
06.03.2015
Okładka książki Szarlatańskie wersety: Rok w antykwariacie Stanisław Karolewski
Średnia ocen:
8,1 / 10
8 ocen
Czytelnicy: 52 Opinie: 5

Zdarzają się, ale bardzo rzadko, książki, których odbiór związany jest z przygodami. Tak było z tekstem Stanisława Karolewskiego. „Szarlatańskie wersety” przyszły ładnie zapakowane, w firmowy papier (a nie w jakąś bezosobową białą kopertę), a po jego rozerwaniu, na podłogę wysypały się… guziki. W tym momencie autor zaskarbił sobie moją sympatię. Później było już coraz lepiej.

„Szarlatańskie wersety” noszą podtytuł „Rok w antykwariacie” i – jak czytelnik może dowiedzieć się ze strony tytułowej – zostały „spisane ręcznie w notesie i na karteluszkach”. Możemy w to wątpić, bo w końcu sam autor przedstawia się jako szarlatan, a przecież zadaniem takiej osoby jest oszukiwać odbiorców. Być może cała książka jest jedną wielką mistyfikacją i jej jedyną prawdziwą przestrzenią jest antykwariat „Szarlatan” znajdujący się we Wrocławiu. „Szarlatańskie wersety” są na pewno książką promującą działalność wydawnictwa, galerii i antykwariatu, ale myśląc o tym tekście w taki sposób ślizgamy się jedynie po powierzchni. Trzeba dać porwać się lekturze, bo „Szarlatańskie wersety” są niesamowicie ciekawe. Jest to jedna z nielicznych książek opowiadających o ludziach i ich związku z rzeczami. Krótka, ale nie o ilość kartek chodzi, ale o jakość zawartych na nich sensów.

Relacje człowieka z rzeczami, widziane oczyma właściciela antykwariatu, są skomplikowane. Jedni przychodzą sprzedać, inni kupić, a są jeszcze tacy, dla których liczy się samo oglądanie. Zdarzają się też postacie opowiadające o swoich przeżyciach i właśnie z takich historii utkana jest książka. Przeplatają się one z obserwacjami narratora, który postrzega świat przez pryzmat otaczających go przedmiotów. „Szarlatańskie wersety” traktują przedmioty w sposób bardzo poważny, całkowicie odmienny od ujęcia dominującego współcześnie. Dla narratora ważna jest wielokrotność, a nie jednorazowość. Można to wytłumaczyć z perspektywy sprzedawcy (nie da się sprzedać czegoś, co zostało już całkowicie zużyte) lub z perspektywy Szarlatana (wielu właścicieli, to wiele historii). Przedmioty nasiąkają osobowościami swoich posiadaczy. Dzięki temu można je różnie opisywać, mają nie tylko wartość wymierną, ale także emocjonalną. Właśnie to przywiązanie do rzeczy jest ciekawie wyeksponowane w książce. Nie ma tam żadnego dodatkowego – i często zbędnego – pogłębiania problemu poprzez (na przykład) odwoływania się do reifikacji.

Siłą książki Stanisława Karolewskiego jest prostota, której nie należy mylić z prostactwem, bo na to ostatnie nie ma miejsca w tym tekście. Piękna i jednocześnie gładka forma, przyjemny rytm narracji i brak jakichkolwiek dodatkowych udziwnień. Wszystko to powoduje, że „Szarlatańskie wersety” czyta się bardzo przyjemnie. Sam wielokrotnie zatrzymałem się przy jakiejś krótkiej historii. Wszystkie te miniatury można pięknie rozwinąć, dodać im głębi i wspaniałe jest to, że akurat ten proces autor pozostawił czytelnikowi.

Dla wszystkich uwielbiających wyjątkową prozę, która hipnotyzuje opowiadaną historią „Szarlatańskie wersety” to pozycja obowiązkowa. 

Adrian Jaworek

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Poczekaj, szukamy dla Ciebie najlepszych ofert

Pozostałe księgarnie

Informacja

Reklama
zgłoś błąd