Zwariowana trzynastka, czyli humor i sensacja w jednym

Tetiisheri Tetiisheri
24.09.2014
Okładka książki Złośliwa trzynastka Janet Evanovich Patronat Logo

Stephanie Plum w kolejnej, już trzynastej, odsłonie wciąż bawi, rozśmiesza do łez, wciąga w niesamowity wir wydarzeń - nie tylko tych prywatnych, ale także tych zawodowych. Śliweczka jest zwariowaną łowczynią nagród, łapie bandytów, często sięgając po zaskakujące środki, a następnie zawozi ich tam, gdzie ich miejsce - do więzienia. Steph nie byłaby sobą, gdyby nie jej wrodzony talent pakowania się w największe tarapaty. Dziewczyna ma jeszcze jeden dar: podczas swojej pracy związanej z łapaniem przestępców raz po raz samochody Steph wybuchają. Dokładnie! Krótko mówiąc, łowczyni to wybuchowa dziewczyna, z którą można świetnie spędzić czas.

W „Złośliwej trzynastce” Steph pomaga Komandosowi. Nie było w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że pomoc ta ściśle wiąże się z byłym mężem łowczyni, a dokładnie mówiąc - wizytą Śliwki u swojego eks. Nic w tym dziwnego, prawda? Wszystko byłoby dobrze, gdyby nie to, że tuż po tych odwiedzinach były mąż Steph tajemniczo zapada się pod ziemię, a główną podejrzaną jest oczywiście nasza bohaterka. Zapowiada się intrygująco i tak też jest.

Seria o Stephanie Plum to fenomen na skalę światową. Nie chodzi tu jedynie o wspaniałą główną bohaterkę ani o bohaterów pobocznych, bez których świat Steph nie byłby tak niesamowity. Śliweczka zachwyca pod każdym względem. Humor bijący z kart książek rozbawi każdego, lekkość stylu Janet Evanovich sprawia, że powieści o łowczyni świetnie relaksują. I bez względu na to, po który tom cyklu sięgniesz jako pierwszy, nie pogubisz się, a równie mocno zatracisz w historii, jak czytelnik, który serię zna od podszewki.

Janet Evanovich dogłębnie przemyślała fabułę każdej części i nie zapomina o tym, by sprytnie podrzucić czytelnikowi najważniejsze elementy składające się na dobre zrozumienie całości. Robi to niewątpliwie doskonale - każdy szczegół jest świetnie dobrany, a istotne wydarzenia z poprzednich tomów są idealnie wplecione w rytm najnowszej części. Nic nie odstaje, nie straszy, wszystko perfekcyjnie współgra. Uważam, że jest to niewiarygodnie trudne zadanie, a dla Janet Evanovich wydaje się być ono nad wyraz zwyczajne, a może nawet banalne.

„Złośliwa trzynastka” to nie tylko rewelacyjna sensacja wyróżniająca się mnogością wątków pobocznych. To również gwarancja mile spędzonego czasu przepełnionego sporą dawką humoru. Fani Śliweczki będą zachwyceni, a Ci, którzy dopiero zamierzają poznać szaloną dziewczynę z Trenton, na pewno się nie zawiodą.

Agnieszka Stolarczyk