rozwiń zwiń

Piaskun po polsku

Robert Fryga Robert Fryga
23.09.2014
Okładka książki Równowaga Paweł Leśniak

Przychodzi paczka z książką. Wydawnictwo znane, autor woluminu – ani trochę. Chyba jakaś pomyłka. Szybka detektywistyczna akcja: blurb, notka o autorze, krótkie poszukiwania z wujkiem Google i już wiem, że w rękach mam debiut. Na dodatek debiut niecodzienny, bo od piłkarza-literata. Opcje są dwie: będzie albo kompletna klapa, albo świetna lektura. Przypadek unikalny, a jedyne rozwiązanie to przetestować go na własnej skórze (oczach).

Główny bohater, Desmond Pearce, to nieco rozpieszczony dwudziestosześciolatek, „pracujący” w wielkiej firmie deweloperskiej swojego ojca. Imprezuje, rozbija się drogimi samochodami, z prawdziwą dorosłością i odpowiedzialnością też mu nie po drodze. Z drugiej strony jednak może liczyć na oddanego przyjaciela i ukochaną kobietę, której planuje się za chwilę oświadczyć. Można by pomyśleć: bajka, nie życie. Ale, jak to bywa w bajkach, coś musi się w końcu zepsuć. Tutaj psuje się wszystko, łącznie z samym życiem Desmonda. Umiera, raczej tragicznie, i trafia do Piekła, gdzie dostaje propozycję nie do odrzucenia. Albo zostanie jedną z potępionych dusz, torturowaną po wieczność przez demony, albo sługą i zabójcą ścigającym na Ziemi złych ludzi na zlecenie Lucyfera. Chłopaka dwa razy pytać nie trzeba. Lepsze życie jako demon niż wieczne cierpienie. I robótka byłaby całkiem fajna, gdyby nie to, że jednym z kolejnych zleceń jest sprowadzenie do Piekła duszy dziewczyny Desmonda. Główny bohater musi ponownie zweryfikować uczciwość swojego szefa i wybrać pomiędzy dobrem i złem.

Paweł Leśniak na co dzień jest piłkarzem w pierwszoligowej Sandecji Nowy Sącz. Nie jest to telewizyjny celebryta, który, odcinając kupony od popularności, wypuszcza biografię czy zbiorek felietonów o swoim postrzeganiu świata. Trudno więc powiedzieć, jak wpadł na pomysł napisania książki, w dodatku powieści fantastycznej. Pomijając jednak meandry jej powstawania, sama historia jak na debiut jest zaskakująco dobra. Mógłbym się czepiać technicznych niedociągnięć, okazjonalnie infantylnego podejścia do całkiem poważnych sytuacji, a kilkukrotnie braku konsekwencji w kreowanym świecie. Mógłbym, ale wszystko to na szczęście przegrywa w porównaniu z masą ciekawych pomysłów na fabułę i świat powieści.

Fabuła oparta jest na oklepanym temacie walki dobra ze złem i równie oklepanym temacie wybrańca mającego zmienić zastany porządek świata. Pakt z diabłem i ucieczka z Piekła też już wielokrotnie była: po samym blurbie wyliczałem już sobie w pamięci: Ghost Ridera, Piaskuna czy Johna Constantine’a. Na szczęście pośród całej tej względnej wtórności Leśniak prezentuje oryginalny styl i pakiet fajnych rozwiązań fabularnych, które czynią z jego debiutanckiej książki pozycję – jak na debiut – bardzo ciekawą. Unikalny opis Piekła (chyba tylko w jednym filmie z Williamsem są pewne podobieństwa), zawarcie paktu z Lucyferem czy zmiana w demona w stylu Dragon Ball to tylko kilka z wielu atutów.

Na koniec - cliffhanger był naprawdę średniej jakości, ale powyższe atuty mocno zapunktowały i przez to z chęcią przeczytam kontynuację. Na tych kilkuset stronach widać wyraźnie, że Paweł Leśniak jest autorem bardzo szybko rozwijającym się i strach pomyśleć, co w takim tempie pojawi się pod koniec kolejnego tomu z Desmondem Pearcem w roli głównej. Widać, że bycie piłkarzem-literatem daje całkiem dobre efekty.

Robert Fryga