Himmler – biografia zbrodniarza

Ewelina Tondys Ewelina Tondys
08.05.2014
Okładka książki Himmler. Buchalter śmierci Peter Longerich

Niech nikogo, broń Boże, nie zniechęci pokaźny rozmiar tej książki. Dzieło Petera Longericha mogłoby być trzy razy grubsze, a i tak czytałoby się je z zapartym tchem. I z rosnącym przerażeniem. Jeszcze nikt nigdy nie napisał bowiem tak wnikliwego i zarazem fascynującego studium najbardziej zbrodniczej postaci Trzeciej Rzeszy – Reichsführera Heinricha Himmlera. Człowieka, który bez mrugnięcia okiem wysyłał na śmierć w komorach gazowych setki tysięcy dzieci. A jednocześnie pisał rzewne listy do swojej ukochanej córeczki. Człowieka, który głosił kult męskiej siły i aryjskiego ideału urody, a sam był słabowitym kurduplem o fizjonomii podrzędnego buchaltera. Człowieka pełnego uraz, kompleksów, dziwactw i zdumiewających, wręcz krwiożerczych instynktów – tak o najnowszej biografii Himmlera pisał Piotr Zychowicz, polski historyk, autor „Paktu Ribbentrop-Beck” oraz „Obłędu ’44”.

Książka Petera Longericha to rzeczywiście lektura pokaźnych rozmiarów, liczy bowiem ponad 900 stron. To dzieło fascynujące i wstrząsające zarazem. To znakomicie napisana biografia jednego z najbardziej zbrodniczych architektów ideologii nazistowskiej. To opowieść o tym, jak miły niemiecki chłopak z dobrego domu i katolickiej rodziny stał się szefem wszystkich obozów zagłady, dowódcą bojówek SS, komendantem zjednoczonych sił policyjnych, a od sierpnia 1943 roku także ministrem spraw wewnętrznych. To wreszcie, co należy wyraźnie podkreślić, dowód ogromnej, wręcz tytanicznej pracy autora, który w swoich badaniach uwzględnił setki tysięcy stron dokumentów. Wiele z nich ujrzało światło dzienne po raz pierwszy.

Autor biografii, niemiecki historyk oraz wysokiej klasy specjalista w dziedzinie historii narodowego socjalizmu i Holokaustu, postawił sobie za cel przeniknięcie, oczywiście na ile to możliwe, tajemnicy osobowości Heinricha Himmlera oraz motywów, które kryły się za popełnionymi przez niego zbrodniami. Peter Longerich wykroczył w swojej pracy poza utarty schemat biografii politycznej i uwzględnił dosłownie całe życie Himmlera, jego poszczególne etapy, wszystkie obszary aktywności, w tym także osobiste. Tak wszechstronne podejście badawcze pozwoliło autorowi zrekonstruować rozwój osobowości Himmlera oraz stworzyć obraz biograficzny spójny z analizą rozległej dokumentacji historycznej. Autor dowiódł w swojej książce, iż wszelkie obszary działalności politycznej Himmlera były ze sobą ściślej powiązane niż się dotychczas przypuszczało oraz wskazał po raz pierwszy w literaturze historycznej na zbieżności czasowe, których nie uwzględniono we wcześniejszych badaniach.

Książka „Himmler. Buchalter śmierci” przynosi wyczerpujące odpowiedzi na pytania: jaką rolę odegrał Reichsführer SS w historii narodowego socjalizmu? Jak można ocenić jego wkład w ideologię nazistowską? Nie znajdziemy natomiast w pracy odpowiedzi na pytanie, co w dzieciństwie lub młodości Himmlera, spędzonych w konserwatywnym domu, typowym dla wykształconej burżuazji wilhelmińskich Niemiec, wpłynęło na to, iż wyrósł na człowieka o jawnie anormalnym charakterze, jednego z największych zbrodniarzy XX stulecia. Wydaje się jednak, iż odpowiedź na to pytanie przekracza ramy nawet niemalże tysiącstronicowej biografii.

Ewelina Tondys