rozwiń zwiń

Stephanie Plum w akcji po raz dziewiąty

Tetiisheri Tetiisheri
08.04.2014
Okładka książki Wystrzałowa dziewiątka Janet Evanovich Logo Patronat

Sensacja. W amerykańskich klimatach. Groźni mordercy i ciekawe śledztwo. Humor. W doskonałym stylu. Nieprzerysowany, naturalny, zapewniający świetną zabawę i poprawę nastroju. Stephanie Plum. Łowczyni nagród. Główna bohaterka. Przezabawna postać, z którą można konie kraść. Kłopoty. Bo jakżeby inaczej. Stephanie uwielbia pakować się w tarapaty i to zazwyczaj niemałe. Czujecie się zainteresowani? Jeśli tak, to koniecznie sięgnijcie po serię o Śliweczce Janet Evanovich.

„Wystrzałowa dziewiątka” to moje kolejne spotkanie z szaloną łowczynią nagród z Trenton. Już podczas lektury pierwszego tomu serii polubiłam główną bohaterkę między innymi za jej umiarkowane podejście do życia. Utrata pracy niejednego z nas mogłaby mocno zasmucić, a kto wie, może nawet spowodować depresję. Stephanie oczywiście martwi się faktem braku możliwości zarabiania na życie, ale nie spoczywa na laurach. A może to los się do niej tak szybko uśmiecha? W każdym razie podejmuje się łapania prawdziwych kryminalistów, jedni mają na sumieniu większe grzeszki, inni są mniej niebezpieczni. Sytuację Steph poznajemy w pierwszym tomie serii. Następne tomy, z którymi miałam okazję spędzić przezabawne książkowe wieczory opisują dowcipne perypetie Steph realizującej kolejne zlecenia - podążającej śladami czasami zagrażających życiu NS-ów, czyli tych, którzy Nie Stawili się w sądzie. Pracy Steph zawsze towarzyszy mnóstwo humorystycznych sytuacji, a wywołany przez nie śmiech może przyprawiać o bóle brzucha. Nic się nie zmieniło. Taką samą cudownie rozbrajającą miksturę serwuje nam Janet Evanovich w dziewiątym już tomie o Stephanie.

Tym razem Steph poszukuje Samuela Singha. Nie można zlokalizować miejsca pobytu Hindusa, a kończy mu się pozwolenie na pracę w Stanach. Łowczyni rusza więc w ślad za nim. Sprawy niestety się komplikują, kiedy Steph uświadamia sobie, że jest śledzona. Dodatkowo ktoś zostawia jej kwiaty i makabryczne zdjęcia. W tajemniczy sposób giną również osoby, do których podczas swojego śledztwa dociera Śliweczka. Morderca jest o krok przed nią. Jaki będzie finał poszukiwań Stephanie?

Janet Evanovich stworzyła serię, którą uwielbiają kobiety na całym świecie. Stephanie stała się kultową bohaterką i wzorem do naśladowania. Co ciekawe, przygodę ze Steph można zarówno rozpocząć od pierwszej, jak i dziewiątej części serii. Autorka naprawdę fantastycznie przeanalizowała fabułę każdej części i nie zapomina o tym, by sprytnie podrzucić czytelnikowi najważniejsze elementy składające się na dobre zrozumienie całości. Robi to niewątpliwie doskonale - każdy szczegół jest świetnie przemyślany, a istotne wydarzenia z poprzednich tomów są idealnie wplecione w rytm najnowszej części. Nic nie odstaje, nie straszy, po prostu perfekcyjnie współgra. Uważam, że jest to niewiarygodnie trudne zadanie, a dla Janet Evanovich wydaje się być ono nad wyraz zwyczajne, a może nawet banalne.

„Wystrzałowa dziewiątka” to nie tylko świetny kryminał. Spotkanie z tą powieścią gwarantuje ogromną dawkę humoru, którego wszyscy łakniemy w codziennym, szybkim życiu. Polecam fanom Śliweczki i tym, którzy dopiero zamierzają poznać szaloną Stephanie Plum.

Agnieszka Stolarczyk