Historia jak malowana

Monika Stocka Monika Stocka
06.05.2013
Okładka książki Turquetto Metin Arditi Logo Patronat

Na portalu www.gazeta.pl  na kilka dni przed weekendem majowym ukazało się zestawienie kilku książek, które warto zabrać na majówkę. Był Cabre, Munro, Pilch, Oz i Eugenides. Przyznam, że zestawienie dużo lepsze niż top 10 najlepiej sprzedających się książek w kategorii literatura piękna,  gdzie próżno szukać zarówno literatury jak i piękna. Po weekendzie majowym czeka nas kolejny długi weekend, a potem wakacje i wierzę, że wówczas również pojawią się propozycje czytelnicze na wolne leniwe dni. Nie wiem, czy wśród nich znajdzie się Turquetto, więc na wszelki wypadek ja wam go polecę.

Ta dość wartka i sprawnie opowiedziana historia dzieje się w XVI wieku i opowiada nie tylko dzieje żydowskiego chłopca, który wbrew swojej religii pragnie malować: Nie będziesz czynił żadnego obrazu wyrzeźbionego ani obrazu przedstawiającego to, co jest w niebie i na ziemi. Nie będziesz przedstawiał niczego i nikogo. Nawet ołtarza z kamienia, który zbudujesz Panu, Bogu Twemu, nie będziesz ciosał żelazem. Obok nieokiełznanej pasji i namiętności do portretowania oraz barwnego życia Konstantynopola i Wenecji, mamy bowiem ścierające się kultury/religie żydowską, muzułmańską i chrześcijańską. A że za kulturą stoją ludzie (tylko ludzie) głodni prestiżu, poważania, poklasku czy zemsty, możemy sobie wyobrazić, że nie chodzi o ścieranie się jedynie idei i poglądów.

Turquetto od dziecka jest niepokorny, milczący, zamknięty i nawet kiedy pod koniec książki narrator informuje nas, iż bohater przez całą noc opowiadał przyjacielowi swoją historię, podchodzę do tej informacji sceptycznie. Bo Turquetto ma swój język, uniwersalny, klarowny i zrozumiały dla wszystkich narodów choć nie dla wszystkich ludzi. To bezdźwięczny język barw i kreski, które wypływają z samego środka. Malarz tak bardzo głośno i szczerze wyraża się poprzez swoją sztukę, że przyjdzie mu za to zapłacić…

Nie, wcale nie zdradziłam Wam zakończenia. Nie zamierzam jednak ani streszczać, ani opowiadać historii obrazu z tajemniczym podpisem, która w moim przekonaniu jest jedynie pretekstem. Nie wątpię, że z przyjemnością dacie się porwać XVI-wiecznej Wenecji z całym jej urokiem oraz zakulisowymi rozgrywkami, nawet, a może wręcz w szczególności, z perspektywy nadbałtyckiej plaży. Tylko ostrzegam, jeżeli będziecie czytali w słoneczny dzień, możecie sobie niepostrzeżenie spalić plecy. Zakładając problem z oderwaniem się od książki, zalecam jednak trochę cienia.

Monika Stocka