Kocie życie

TalaZ TalaZ
02.04.2013
Okładka książki Dziewięć żyć Chloe King. Upadła Liz Braswell Logo Patronat

Czy pamiętacie film „Kobieta kot”? Jego główna bohaterka została pogryziona przez koty, które dzięki temu uratowały jej życie i równocześnie przekazały pewne moce, wśród moli książkowych określane jako nadprzyrodzone. Co by się jednak zmieniło, gdyby zamiast pogryzienia, urodzić się z tymi najważniejszymi kocimi cechami (np. spryt, zwinność)? Odpowiedzi na to pytanie możecie poszukać w powieści „Dziewięć żyć Chloe King. Upadła” autorstwa Liz Braswell.

Pisarka z wykształcenia jest egiptologiem, więc nic dziwnego, że potrafi zapisać swoje imię hieroglifami. Przez ponad dekadę pracowała przy tworzeniu gier komputerowych w jednej z nowojorskich firm i chociaż praca naprawdę jej się podobała, to jednak jest zadowolona, że wreszcie zamknęła ten rozdział swojego życia. Na chwilę obecną pragnie poświęcić się pisaniu. Szczególnie, że dzięki trylogii „Dziewięć żyć Chloe King” zdobyła międzynarodową sławę.

Chloe King to zwykła nastolatka, której życie wypełniają problemy podobne do tych z którymi borykają się jej rówieśnicy. Jednak w dniu jej szesnastych urodzin wszystko się zmienia. Dziewczyna spędza je z dwójką swoich najlepszych przyjaciół – Paulem i Amy; na wieży Coit Tower. Niestety w wyniku nieoczekiwanych zdarzeń losowych, dziewczyna wypada z okna na najwyższym piętrze. Tego upadku Chloe nie powinna przeżyć, a jednak się udało. Od tej pory nic już nie było takie samo. Dlaczego? Sami się przekonajcie.

„Dziewięć żyć Chloe King” to według mnie książka pełna sprzeczności. Jednocześnie bowiem łączy w sobie schematyczność pierwszego tomu otwierającego serię, czyli wprowadza czytelnika w zarys fabuły całej trylogii, ze świeżym podejściem do układu ich treści. Chodzi mi o fakt, że najpierw dane jest na poznać Chloe, a dopiero później, razem z nią odkrywamy i poznajemy wszystkie nadprzyrodzone umiejętności jakie przypadły jej w udziale. Natomiast o przeznaczeniu jakie przypadło jej w udziale nie mamy okazji niczego przeczytać. Dopiero na samym końcu autorka informuje i nakierowuje nas na jego trop poprzez umieszczenie w strategicznych miejscach kilku ważniejszych półsłówek. Jak dla mnie jest to spory plus na korzyść tej powieści, ponieważ zapewnia doskonałą zabawę oraz daje szerokie pole popisu dla czytelniczej wyobraźni. Szczególnie w temacie przyszłych wydarzeń mających nastąpić w życiu Chloe. Co ciekawe, wszystkie te motywy w dużej mierze opierają się na mitologii egipskiej, gdzie koty były traktowane na równi z bogami.

Kolejnym plusem jest sam pomysł, który niesie ze sobą naprawdę spory powiew świeżości. Fakt, że jest już kilka powieści krążących po naszym rynku wydawniczym z bohaterami, którzy jako zmiennokształtni przybierali postać kotowatych i to jest właśnie ta różnica. Bowiem, Chloe ma jedynie pewne kocie zdolności, m.in. spryt, zwinność, pazury, nocny wzroku - nie zmienia jednak swojej postaci. Właśnie to wyróżnia tę książkę spośród innych z podobnymi zarysami postaci.

Fabuła jest naprawdę świetnie prowadzona, chociaż chwilami miałam wrażenie, że już to kiedyś widziałam, ale na szczęście to uczucie równie szybko znikało. Autorka zaczęła całą historię tajemniczym oraz wywołującym ciarki prologiem. Następnie płynnie przeszła do spokojnego i zrównoważonego kontynuowania historii. Nie znaczy to jednak, że nie natkniemy się na parę niespodziewanych zwrotów, mogących naprawdę zaskoczyć. Co za tym idzie tempo akcji jest zróżnicowane do granic możliwości. Gdybyśmy spróbowali ukazać je na rysunku, mielibyśmy naprawdę pofalowaną linię, od spokojnych równin po wysokie szczyty górskie.

Język jakim posługuje się Liz Braswell jest łatwo przyswajalny, nad wyraz barwny oraz plastyczny, więc książkę czyta się „lotem błyskawicy”. Nawet nie czuje się ubywających stron, a mimo to zwraca się uwagę na każdy najmniejszy szczegół w opisach serwowanych nam przez autorkę. To naprawdę niesamowite.

Podsumowując. „Dziewięć żyć Chloe King. Upadła” to powieść zapewniająca naprawdę świetną zabawę w trakcie jej czytania, a także bardzo dobrze rokująca dla kolejnych dwóch tomów. Dlatego jak najbardziej polecam każdemu, niezależnie od wieku.

Natalia Madany-Zdziechowska