Była książka, był film. Czas na audiobooka

Anakolut Anakolut
17.01.2013
Okładka książki Diuna Frank Herbert

Cóż można napisać o książce, która przez całe pokolenia czytelników uważana jest za kultową, genialną i ponadczasową? W zasadzie nic nowego. Diuna - to słowo powinien znać każdy prawdziwy fan science-fiction. Znalezienie osoby, której przynajmniej nie obił się o uszy ten dźwięczny tytuł może być trudne, ale nie niemożliwe - między innymi z racji "podeszłego" wieku tego epokowego dzieła Franka Herberta, które niebawem obchodzić będzie pięćdziesiąte urodziny. Cóż więc może zrobić wydawca, by dotrzeć do choć odrobinę większego grona odbiorców, do tego niewielkiego odsetka, który jeszcze „Diuny” nie poznał? Lub też, jak zachęcić do ponownego zajrzenia na Arrakis tych, którzy czytali „Diunę” już niezliczoną liczbę razy? Odpowiedź jest prosta - nagrać audiobooka.

Książka audio to coraz popularniejsza w naszym kraju forma sprzedaży dzieł pisanych. Wybór dostępnych audiobooków jest coraz szerszy, co naprawdę cieszy, gdyż w obecnym trybie życia wielu z nas, taki sposób raczenia się literaturą jest często jedynym, na jaki możemy sobie pozwolić. Cóż więc może zrobić wydawca, który pragnie nagrać [i sprzedać] audiobooka, przy coraz silniejszej konkurencji? Zatrudnić lektora z najwyższej półki. W przypadku Diuny, wybór padł na Krzysztofa Gosztyłę - świetnego aktora, przez wielu znanego nawet lepiej od strony fonii niż wizji. Słuchanie „Diuny” czytanej przez niego to naprawdę uczta dla uszu. Mocny, dźwięczny, a jednocześnie surowy głos pana Krzysztofa idealnie komponuje się z zabójczym charakterem pustynnej planety Arrakis i pozwala zwrócić uwagę na wszelkie zawiłości intryg stworzonych przez Herbera.

„Diuna” to dzieło skomplikowane. Mimo pozornego charakteru rozrywkowego, jak przystało na s-f, przepełnione jest długimi, wielopoziomowymi rozważaniami na poważne tematy. Porusza aspekty z zakresu etyki, polityki, ekologii, odwołuje się do drzemiących głęboko w ludziach instynktów, wyzwala najróżniejsze emocje. Czytanie takiego tekstu w sposób, który zainteresuje czytelnika, pozwoli mu zwrócić uwagę na istotne kwestie i nie znudzi, to naprawdę trudne zadanie. Gosztyła, jak przystało na wybitnego lektora, poradził sobie z nim doskonale. Muszę jednak zmartwić tych, dla których istotne jest raźne tempo czytania - lektor, mówiąc krótko, nie spieszy się. Czyta raczej powoli, ale przekłada się to na idealnie wyraźną wymowę i daje czas, by usłyszane słowa swobodnie zagnieździły się w głowie słuchacza. To istotne, gdy przemierzać będziemy Arrakis samemu będąc w biegu - nic istotnego z treści z pewnością nam nie umknie.

Audiobook „Diuna” to świetnie wydany (2 płyty CD MP3, w sumie zawierające ponad 24 godziny nagrań) tytuł, czytany przez znakomitego lektora, dzięki czemu jego kultowość jeszcze rośnie. Wszystkim, którzy nie mają czasu, by trochę zwolnić i wziąć do ręki książkę, a marnują czas, dajmy na to, na słuchanie po raz setny tych samych piosenek w radio, gorąco polecam „Diunę” w wydaniu audio. Nawet jeśli losy Muad'Diba znają już na pamięć.

Pozostaje tylko mieć nadzieję, że wydawnictwo nie poprzestanie na tym tytule i niebawem uraczy nas również „Mesjaszem Diuny”, a potem i kolejnymi tomami sagi, w wersji dźwiękowej.

Paweł Kukliński