Kiedy patrzysz pod kopułę, wtedy miarę rzeczy znasz*

swita77 swita77
11.01.2013
Okładka książki Cyrkowcy Marie Desplechin, Emmanuelle Houdart

Gdy pojawia się wędrowny cyrk dla mieszkańców miasteczka zaczyna się radosny, wypełniony magią czas. Karawana cyrkowców przyjeżdża zawsze latem. Gasną światła, milknie widownia, kurtyna idzie w górę. Odświętnie ubrana publika niecierpliwe czeka na niezwykłe wydarzenia, wstrzymując oddech. Widzowie przyglądają się artystom z lękiem, ciekawością, ale i sympatią. Zawieszona gdzieś pomiędzy rzeczywistością a fantazją kolorowa galeria bajkowych cyrkowców zaprasza na przedstawienie!

Jest ich jedenaścioro, powstali w wyobraźni Emmanuelle Houdart, znakomitej ilustratorki i malarki. Wśród nich słynna Kobieta z Brodą, Kolos, Liliputki i Siostry Syjamskie. Niektóre wyposażyła w całkiem nowoczesne gadżety. Nasycona paleta barw i zdecydowana kreska uwydatniają charakterystyczne przymioty artystów. Marie Desplechin każdej postaci przydzieliła nietuzinkowy życiorys i nadała imię. Są one i wspaniałe, i straszne, na ilustracjach dziwność splata się z poezją. Choć razem tworzą cyrkową trupę osobliwości, każdy z nich to indywidualność. Byliśmy częścią tej samej rodziny, kimś kto różni się od reszty i komu nie zależy specjalnie na tym, by być jak inni.

To już nie są anonimowi cyrkowcy, zabawiający gawiedź sztuczkami. Galeria fizycznie niedoskonałych, a przez to wyjątkowych postaci jest wzruszająco cudowna. I już po kilku stronach wcale nie wydają się obcy, stają się czytelnikowi bliżsi, bardziej zwyczajni – inność zostaje oswojona. Właściwie czym mieliby się różnić od przeciętnego śmiertelnika? Nimi też targają namiętności, miłość i okrucieństwo, odwaga i tchórzostwo, cynizm i prostoduszność. W cyrku, jak w żadnym innym miejscu, mogą liczyć na chwilę zainteresowania, uwodzić osobliwym urokiem. Jest w tym czułym spojrzeniu autorek „Cyrkowców” głęboki humanitaryzm. Przecież za ułomnością skrywa się człowiek: wytatuowany kolos okazuje się być w głębi duszy romantycznym wrażliwcem.

Zapewne niektórym czytelnikom przypomni się inny cyrk: „Dziwolągi” („Freaks”, amerykański film z 1932 roku). Reżyser Tod Browning zatrudnił w filmowej trupie cyrkowej naturszczyków, ludzi z różnymi (prawdziwymi) fizycznymi deformacjami. Jako cyrkowcy wypadli bardzo przekonująco, ale widz odczuwa niepokój i dyskomfort zdając sobie sprawę, że nie jest to charakteryzacja na potrzeby filmu. Niesamowite postaci wywołują silne emocje, ale idąc do cyrku i kupując bilet płacisz za swój własny strach.

Wracając do książki – tego wielkoformatowego albumu – zachwyćmy się literacko-malarską wizją cyrku, jego surrealistyczną aurą. Narrator, który oprowadza czytelnika po cyrkowym taborze, z subtelnym acz ironicznym poczuciem humoru przedstawi każdego z osobna. Z wrażliwością na drugiego człowieka, dostrzegając charyzmę i przywary artystów, jest znakomitym obserwatorem ludzkiej natury. W jednej z opowieści odnajdziemy pochwałę czytania, gdzie książka staje się najpiękniejszym wyznaniem miłości.

Cyrkowcy mogą się wydawać dziwaczni, ale wprawne oko dostrzeże, że tekst i obraz budują wielowarstwowe portrety. Czyż nie ulegliśmy złudzeniu i daliśmy się wciągnąć w grę, którą prowadzą z czytelnikiem autorki wespół z cyrkowcami? Możemy im wierzyć lub nie, a cyrkowe opowieści interpretować na różne sposoby. Ktoś zachwyci się baśniową aurą taboru, inny dostrzeże w wędrownej mikrospołeczności piękną metaforę ludzkich losów. Cyrk ze swoją differentia specifica nieodmiennie fascynuje i przyciąga, urzeka magia święta i odwieczne czary twoje.1

Magdalena Świtała

*Cytat pochodzi z wiersza Bułata Okudżawy "Cyrk".
Pozostałe cytaty za "Cyrkowcy" Marie Desplechin, Format 2012.