AUĆ!

Aleksandra Aleksandra
21.12.2021
Okładka książki Co gryzie weterynarza Łukasz Łebek Logo Patronat

Drogi czytelniku, pamiętasz czasy, gdy byłeś ciekawy każdego skrawka otaczającego cię świata? Tak, cofnijmy się na początek do lat przedszkolnych. Pomyśl o tym, że w sali lekcyjnej zjawia się gość. Przynosi ze sobą stetoskop, a cała grupa na pytanie, kim jest ów gość, odpowiada, że lekarzem. Ale nie takim zwykłym. Z pełną powagą mówi, że jest lekarzem weterynarii. Wówczas pada jedno z poważniejszych pytań młodego człowieka: A czy Pana kiedyś coś ugryzło?

W tym momencie cała powaga pryska, choć nie do końca, a ty – czytelniku, czytelniczko – otwierasz książkę „Co gryzie weterynarza” na pierwszej stronie i masz okazję poznać ten zawód od podszewki.

Uwaga! Spoiler alert – to nie jest książka wyłącznie o głaskaniu najróżniejszych zwierząt.

Łukasz Łebek z niezwykłą gracją płynie przez anegdoty z życia, a raczej pracy wziętych. Na wstępie opowie Wam o swoich studiach i jak to w ogóle się stało, że zdecydował się na ten zawód. W dalszej części odsłoni historie domowych pupili – tych naprawdę małych, jak i tych większych, zwierząt egzotycznych oraz tych z gospodarstw domowych. Będą wspomniane w tytule ataki obronne ostrych kłów, tajemnicze małe pudełka, które przynoszą właściciele i sporo subiektywnych innych doświadczeń. Autor przeprowadzi swoich czytelników również przez te najcięższe tematy, czyli pożegnania w klinice weterynaryjnej. I przy tym rozdziale przygotujcie chusteczki, bo niejedna łza spłynie z oka zwierzoluba. Na koniec czeka jednak bonus w postaci rozmów telefonicznych, które po ciężkich tematach przyniosą lekkie wytchnienie i zostawi z uśmiechem na ustach.

Uważny czytelnik, a zarazem przeszczęśliwy posiadacz z pewnością najpiękniejszego milusińskiego na świecie, znajdzie w niej dla siebie kilka cennych informacji – co może zaszkodzić jego pupilowi i jakie informacje dla weterynarza będą najistotniejsze, a jakie zachowanie może się spotkać z jego niesmakiem lub odmową współpracy. Tak, współpracy, bo jak się dowiemy, to ona jest najważniejsza w relacji właściciel – weterynarz. Oczywiście samo leczenie to kwintesencja pracy weterynarza, ale bez nawiązania porozumienia z właścicielem, ta musi wzbić się na wyżyny – cierpliwości i sztuki nieustępliwości w szukaniu przyczyn stanu zwierzęcia. Bez współpracy – czujnych obserwacji zachowania zwierzęcia, udzielenia szczegółowego wywiadu i wdrożenia zaleceń nawet najlepszy lekarz, nie stanie się cudotwórcą. I warto, aby poszukiwacze tajników pracy weterynaryjnej postarali się ponieść to dalej.

Przygotujcie się na sporą dawkę poczucia humoru, fachowości i szczerości! Po tej lekturze ani wasi czteronożni przyjaciele, ani ich weterynarze nie będą mieli żadnych tajemnic. A może też ktoś w tych historiach odnajdzie też siebie i zmieni swoje nastawienie w momencie przekraczania progu lecznicy dla zwierząt.

Aleksandra Wróblewska