rozwiń zwiń

Smok między Wieżami

corbeau corbeau
15.09.2021
Okładka książki Triumf chaosu Robert Jordan

Rand al’Thor, Smok Odrodzony, ma przed sobą wiele pracy. Punkt pierwszy: nie oszaleć. Poza tym stara się zjednoczyć narody i armie przed nadejściem Ostatniej Bitwy, zabezpieczyć tron dla Elayne, założyć szkołę dla wynalazców i drugą, dla mężczyzn potrafiących przenosić. Do tego pozostaje jeszcze tylko nie dać się ujarzmić grupom emisariuszek z dwóch Wież powstałych po rozłamie wśród Aes Sedai, chronić wszystkich, którzy są mu bliscy, przed kolejnymi zamachami i może jeszcze zrozumieć humor Aielów, bo próby zrozumienia kobiet już dawno okazały się bezcelowe. Na szczęście na to wszystko ma ponad 1200 stron „Triumfu chaosu”, szóstego tomu „Koła Czasu” Roberta Jordana.

Oczywiście jak zawsze powieść nie koncentruje się wyłącznie na Randzie, ale krąży między wszystkimi bohaterami. Nareszcie powraca Perrin, z okropnym przeczuciem, że jeśli nie będzie w pobliżu Randa, to dojdzie do tragedii. Pozornie beztroski Mat przyjmuje na siebie kilka nowych obowiązków, na szczęście może liczyć na „pomoc” ludzi sprzed wieków, nadal żywych w jego pamięci. Elayne i Nynaeve uczą się od Moghedien, ryzykując, że w każdej chwili mogą zostać odkryte i ukarane przez Aes Sedai. Egwene dochodzi do siebie po bitwie, łamiąc zakazy Mądrych swoimi wędrówkami po Świecie Snów. Czy to już wszystko? Nie, z pewnością nie, to dopiero początek.

Trzeba przyznać, że w pierwszej części „Triumfu chaosu” akcja toczy się nieco wolniej niż dotychczas. Jesteśmy przyzwyczajeni do ciągłych podróży, tymczasem tym razem większość bohaterów gdzieś utknęła. Jednak wydaje się, że Jordan z rozmysłem postawił ich w takiej sytuacji, dzięki czemu możemy poczuć ich rosnącą frustrację, która w punkcie krytycznym doprowadzi do wielu zwrotów akcji. Nie wydaje mi się, żeby któryś z poprzednich tomów zaskakiwał w tak wielu miejscach i przyniósł tyle odkryć i zmian w układach sił. Druga połowa jest już o wiele bardziej dynamiczna, ze spektakularną Bitwą pod Studniami Dumaii. „Spektakularna”, „monumentalna” i „epicka” to przymiotniki, które doskonale pasują do całej serii i trudno natrafić na recenzję bez przynajmniej jednego z nich. Nic dziwnego, skoro sam prolog miał ponad sto stron!
Poza rozbudowaną fabułą w powieści jest też wiele „smaczków”, które umilają lekturę, przede wszystkim subtelny humor, z jakim przedstawione są relacje między bohaterami: to, że Mat jest przekonany, że musi chronić Elayne i Nynaeve, które z kolei sądzą, że Mat wpadnie w kłopoty, kiedy tylko spuszczą go z oka. To, że żaden z bohaterów nie rozumie kobiet i żadna z bohaterek nie rozumie mężczyzn, a czasem nie rozumieją też samych siebie, albo prowadzą spory z głosami we własnej głowie. Poza humorem można tu też znaleźć zaskakująco aktualne tematy, jak uchodźców czy problem suszy. A co najważniejsze po skończeniu tego tomiszcza nie pojawia się ulga i zniechęcenie, tylko niecierpliwość, co przyniosą kolejne części.

W „Koło Czasu” trzeba zainwestować dużo czasu. Trzeba też mieć cierpliwość do bohaterów, na których kolejne pojawienie się trzeba czasem czekać półtora tomu. Ale wysiłek włożony w lekturę zdecydowanie się opłaca. Warto sięgnąć po cykl Jordana już teraz, żeby móc mówić „czytałem »Koło Czasu« zanim zrobiło się modne dzięki serialowi”.

Agnieszka Kruk