rozwiń zwiń

Opowieść o czwórce przyjaciół

Wojtek Wojtek
08.07.2021
Okładka książki Rozpływaj się Anna Cieplak

„- Mówię do nich, że chodzi o matkę, choć to babcia, żeby dali mi urlop. Mówimy na nią przecież od dziecka Omama. Oma to babcia, mama to mamulka. Omama to jedno i drugie. Nie chce mi się tłumaczyć, że Omama nas wychowała. Nie zwierzam się w pracy. – Potrzebuję po prostu wyjechać na kilka dni do brata, żeby zobaczyć, co się z nią dzieje”.

Często zdarza się, że sięgamy po jakąś książkę zaciekawieni jej tytułem. Intrygujący, nieco tajemniczy, a zarazem przyciągający uwagę tytuł jest ważny zwłaszcza obecnie, gdy księgarskie półki pełne są nowości wydawniczych. Właśnie tak było ze mną i najnowszą powieścią Anny Cieplak pod tytułem „Rozpływaj się”. Ukazała się ona nakładem wydawnictwa Literackiego. Do tej pory nie czytałem nic pióra tej autorki – „jednej z najbardziej wyrazistych pisarek młodego pokolenia” – jak zapewnia nas krótka notka biograficzna na okładce.

Jednak tym razem zaintrygował mnie właśnie tytuł. Nie bardzo wiedziałem, co się może za nim kryć. Tymczasem wydawca jeszcze podsyca naszą ciekawość, gdy reklamuje książkę jako „powieść o współczesnych trzydziestolatkach”. Pokolenie, które urodziło się już w wolnej Polsce. Pokolenie, których rodzice wjeżdżali do pracy „na zachód”. Pokolenie, które „dorastało za szybko lub wcale”. Właśnie tacy ludzie są głównymi bohaterami książki. Alina, Marcelina, Robert i Janek – czwórka przyjaciół z Rudy Śląskiej. Gdy byli młodzi snuli śmiałe plany na przyszłość. Mieli wyrwać się z małego miasta, mieli mieć lepszą pracę i wyższe zarobki niż ich rodzice. Jednym słowem – wszystko miało być „lepiej”.

Czy jednak tak jest w rzeczywistości? Czy teraz, mając owe trzydzieści lat, Alina, Marcelina, Robert i Janek są szczęśliwi? Czy spełnili swoje marzenia zarówno te materialne, jak i życiowe?
Okazuje się, że życie jest o wiele bardziej skomplikowane i ma zdecydowanie bardziej gorzki smak, niż to sobie wyobrażali.

Wydarzenia w powieści rozgrywają się na trzech płaszczyznach czasowych. Śledzimy historię czwórki bohaterów w roku 1999, 2009 i 2019. Autorka buduje dość mroczny świat, w którym żyją i dorastają. Pozbawieni opieki dorosłych eksperymentują z alkoholem, narkotykami, a nawet satanizmem. Wkrótce ich drogi się rozchodzą.

Sytuacja ulega zmianie, gdy pewnego dnia z Niemiec niespodziewanie wraca Omama, babcia Roberta i Janka. Kobieta zastępowała braciom matkę, jednak musiała wyjechać za granicę do pracy. Robert i Janek wychowywali się więc sami, pozbawieni tak potrzebnej opieki. Po powrocie Omama sama potrzebuje pomocy i codziennej opieki. Czy czwórka przyjaciół poradzi sobie z nową dla siebie sytuacją? Jak wpłynie to na ich wzajemne relacje? Czy po latach można naprawić błędy przeszłości? Czy można spróbować ułożyć życie po raz drugi?

„Rozpływaj się” to powieść, która – pomimo wyraźnych ambicji – niezbyt mnie do siebie przekonała. Duży wpływ ma na to język i styl autorki. Chociaż sam mam trzydzieści lat, to zdecydowanie nie „przeglądnąłem się” w tej książce. Świat jej bohaterów nie był moim światem. Jak będzie w Waszym przypadku? Przekonajcie się sami.

Wojciech Sobański