rozwiń zwiń

Miasto bliźniąt i śmiech na pogrzebach – Ameryka Łacińska w reportażu

corbeau corbeau
07.06.2021
Okładka książki Dziobak literatury. Reportaże latynoamerykańskie Beata Szady
Średnia ocen:
7,2 / 10
447 ocen
Czytelnicy: 956 Opinie: 72

Dlaczego reportaż jest jak dziobak? Bo czerpie z różnych gatunków, ale nie przynależy w pełni do żadnego z nich – tak wyjaśnia to Juan Villoro, autor jednego z reportaży zawartych w „Dziobaku literatury”. I oto przed czytelnikiem jedenaście takich „dziobaków”, napisanych przez dwunastu autorów i przełożonych na polski przez jedenastu tłumaczy. Zarówno cały zbiór, jak i każdy osobny tekst, otwierają wnikliwe wprowadzenia redaktorki antologii, Beaty Szady.

„Dziobak literatury. Reportaże latynoamerykańskie” jest pierwszym krokiem do zapełnienia pewnej luki na polskim rynku wydawniczym. Poza „Głodem” Martina Caparrósa, reportaże z Ameryki Łacińskie, tak tam ważne i popularne, pozostają w Polsce terra incognita. „Dziobak literatury” prezentuje nam jedenaście spojrzeń na różnorodny świat, gdzie pensja profesora na uniwersytecie może wynosić 10 euro miesięcznie (po podwyżce!), gdzie turystom sprzedaje się ziemię z grobu Che Guevary i gdzie w jednym mieście można znaleźć 412 ulic, alei i zaułków nazwanych na cześć tej samej osoby.

W lepszym zrozumieniu całego zbioru i poszczególnych tekstów pomagają wprowadzenia Beaty Szady. Redaktorka zbioru wyjaśnia, że latynoamerykańscy reporterzy szukają cudu w banale. W ten sposób pisząc o popularności napoju o „kolorze sików i smaku gumy do żucia” autor może niepostrzeżenie przejść od gastronomii do tożsamości narodowej. Reporterzy rzucają światło na Pinocheta z perspektywy jego biblioteki i na Garcíę Márqueza z perspektywy jego wizyt u dentysty. I choć wychodzą od banału, to ich przesłanie bynajmniej nie jest banalne, ale głębokie i odkrywcze.

Beata Szady pochyla się też nad warsztatem pracy każdego z autorów (i jednej autorki). Jak pracują i przygotowują swoje teksty? Co cechuje ich styl? Są tu teksty proste, zbliżone do ustnych opowieści, są humorystyczne i są takie, które zachwycają stylem literackim. W zestawieniu z posłowiem Mariusza Szczygła, porównującego latynoamerykańską i polską szkołę reportażu, otrzymujemy nie tylko reportaże, ale także klucz do lepszego ich odczytania.

Nie jestem co prawda zachwycona tytułem, kojarzącym się bardziej z Australią niż z Ameryką Łacińską, ale jego znaczenie zostało zadowalająco wyjaśnione we wstępie. Drugą wadą jest zagmatwany spis treści. Więcej wad nie widzę, jest już tylko czysta przyjemność zagłębienia się w tekstach o Hitlerach z Urugwaju, o brazylijskim „miasteczku bliźniąt”, w którym nie sposób natrafić na bliźnięta, o przeludnionym Meksyku i o pustoszejącym Caracas. W tych tekstach „smutku się nie czyta, smutek się czuje”.

Agnieszka Kruk

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Poczekaj, szukamy dla Ciebie najlepszych ofert

Pozostałe księgarnie

Informacja