Historia zmniejszona do wymiarów człowieka*

corbeau
12.05.2021
Okładka książki Wewnętrzne wojny Joseph Zárate
Średnia ocen:
7,5 / 10
6 ocen
Czytelnicy: 28 Opinie: 4

Edwin Chota, „męczennik puszczy”, poświęcił życie walce o ochronę terenów ludu Asháninka przed konsorcjami zajmującymi się wycinką drzew. Máxima Acuña Atalaya, „Pani Błękitnego Jeziora”, walczy o swoje ziemie z najpotężniejszą w Ameryce Łacińskiej firmą wydobywającą złoto. Wreszcie Osman Cuñachí, „naftowe dziecko”, marzy o studiach w Limie, o telefonie komórkowym, i o tym, żeby nie zachorować od ropy, którą pomagał usuwać ze skażonej rzeki. Historie tych trzech osób i społeczności, w których żyją, składają się na „Wewnętrzne wojny” Josepha Zárate.

Drewno, ropa i złoto – to o te surowce w Peru toczą się tytułowe wewnętrzne wojny. Wewnętrzne z trzech powodów: bo krajowe, bo rozgrywające się w głębi peruwiańskich puszcz i wreszcie dlatego, że dotykają ludzkich wnętrz: z jednej strony ich pragnień, a z drugiej lęków. Reportaże Zárate mówią o przemyśle i o wielkich pieniądzach, ale zawsze z punktu widzenia konkretnych, prostych ludzi. Tragizm ich sytuacji jest ukazany w prostych słowach i scenach: autor przedstawia świadectwa miejscowej ludności, ich krótkie, ale trafne spostrzeżenia i opinie. Choć staje po stronie słabszych, to nie ogranicza się do pokazywania obrazu sytuacji jedynie z ich punktu wiedzenia. Przytacza też argumenty drugiej strony i pokazuje znaczenie przemysłu dla kraju.

Posiłkuje się sugestywnymi statystykami i badaniami, które pomagają mu ukazać skalę zjawiska.
W trzech reportażach zebranych w „Wewnętrznych wojnach” widzimy sceny, w które trudno uwierzyć żyjąc we współczesnym świecie. W Peru handel drewnem jest jak handel narkotykami, a kto mu się sprzeciwi, naraża siebie i swoją rodzinę. Skorumpowana policja i sądy stają po stronie tych, którzy mają pieniądze, a nie tych, których przemocą wyrzuca się z ich ziemi. Największe bogactwa stają się źródłem największego wyzysku i cierpień. Ale opowiedziane przez Zárate historie nie mają jedynie pesymistycznego wydźwięku. Pojawiają się w nich również ludzie, którzy nie dali się sprzedać i którzy nadal walczą o swoje prawa. W rezultacie „Wewnętrzne wojny” otwierają oczy czytelnika na problemy, o których skali nie zdawał sobie sprawy. Poruszają i dają wiele tematów do przemyśleń.

*Tytuł recenzji nawiązuje do motta książki, zaczerpniętego z reportażu Swietłany Aleksijewicz

Agnieszka Kruk

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Poczekaj, szukamy dla Ciebie najlepszych ofert

Pozostałe księgarnie

Informacja

Reklama
zgłoś błąd