rozwiń zwiń

Wiry we Wzorze

corbeau corbeau
15.02.2021
Okładka książki Wschodzący cień Robert Jordan

Rand al’Thor, nadal nie jest szalony. Prawdopodobnie. A przynajmniej w to chce wierzyć zarówno on, jak i jego przyjaciele. Ale zwycięstwo w Kamieniu Łzy przynosi ze sobą kolejne wyzwania. Jeśli Rand za długo pozostaje w jednym miejscu, nawet jego odbicie w lustrze może zwrócić się przeciwko niemu i wszystkim, którzy znajdują się w pobliżu. Dlatego Smok Odrodzony musi wyjść naprzeciw swojemu przeznaczeniu. Tymczasem z rodzinnej wioski bohaterów docierają niepokojące wieści o trollokach i Białych Płaszczach, szukających trzech przyjaciół. Kto wróci do Dwóch Rzek? Kogo trafi na Pustkowie? Kto będzie błądził po Tel’aran’rhiod, Świecie Snów?

We „Wschodzącym Cieniu” zastajemy bohaterów przy typowych dla nich czynnościach: Mata przy kartach, Perrina przy sprzeczce z Faile, Randa pogrążonego w niespokojnych snach, a Nynaeve, Egwene i Elayne kontynuujące poszukiwania Czarnych Ajah. Ale chwile spokoju nie trwają długo. W czwartej części kultowego cyklu Roberta Jordana akcja wyraźnie przyśpiesza i nabiera głębi. Bohaterowie znów muszą się rozdzielić i udać tam, gdzie są najbardziej potrzebni. Coraz wyraźniej rysuje się osobowość każdego z nich, stają się bardziej wyraziści i świadomi swoich mocy i umiejętności. Zwłaszcza Rand i Perrin uczą się, jak brać swój los we własne ręce i uwolnić się spod wpływów Aes Sedai. Ponad 1250 stron powieści pokazuje wiele wątków, które rozwijają się równolegle i wzajemnie uzupełniają. A mimo to Jordan buduję akcję w sposób tak spójny, że nie gubimy się, a kolejne elementy układanki stopniowo wskakują na swoje miejsce.

„Wschodzący Cień” pozwala nam lepiej poznać to, co dotychczas było owiane tajemnicą: Aielów oraz ich kulturę i historię, prawa rządzące Światem Snów, plany Czarnych Ajah. Na scenę wchodzą też Atha’an Miere – Ludzie Morza, pojawiają się nowe potężne ter’angreale i nowi Przeklęci. Niejasne przepowiednie zaczynają nabierać sensu, stopniowo rozwija się też wątek miłosny. Zdecydowanie mniej jest tu jałowych rozważań a więcej działania. W rezultacie, o ile pierwsze trzy części były bez wątpienia ciekawe, o tyle od „Wschodzącego Cienia” wręcz trudno się oderwać.

W miarę jak „Koło Czasu” toczy się coraz szybciej, lektura wciąga coraz bardziej. Trudno nie angażować się w losy młodych bohaterów i bohaterek, na których barkach leżą losy świata. Czy uda im się wprowadzić do Wzorzu wiry, które pomogą im odmienić przeznaczenie? Mam nadzieję, że przekonamy się o tym w kolejnych tomach tej epickiej opowieści.

Agnieszka Kruk