Pocztówka z przeszłości

sweeciak sweeciak
20.01.2021
Okładka książki PS I życzę Ci dużo miłości Ilona Gołębiewska, Magdalena Knedler, Agnieszka Krawczyk, Agnieszka Lingas-Łoniewska, Katarzyna Misiołek, Natasza Socha, Małgorzata Warda, Magdalena Witkiewicz
Średnia ocen:
Czytelnicy: 710 Opinie: 201

Mała tekturowa kartka, na której można skreślić kilka słów i wysłać do odbiorcy. Czasem są to pozdrowienia, czasem życzenia a czasem długo wyczekiwana wiadomość, która może zmienić wszystko. Pamiętam czasy, kiedy to namiętnie wysyłało się pocztówki z wyjazdów oraz kartki świąteczne z życzeniami do rodziny, przyjaciół i znajomych. Czasem niestety zdarzało się, że owe kartki nie docierały do adresata, wybierały inną drogę przeznaczenia bądź zagubione oczekiwały na odpowiedni czas. Właśnie one, zagubione, zawieruszone bądź zapomniane kartki z przeszłości stały się motywem przewodnim dla ośmiu opowiadań antologii „PS i życzę Ci dużo miłości”.

Znane polskie autorki postanowiły zabrać nas na literacką przygodę pełną świątecznej magii, szczęśliwych zbiegów okoliczności i oczywiście miłości. Każde z opowiadań jest inne, lecz łączą je zagubione kartki, które po wielu latach wpadły w ręce odbiorców, zmieniając przy tym ich życie. Czasem odkryły przyprószone tajemnice z przeszłości, obudziły dawno uśpione uczucia i wspomnienia, a innym razem skierowały los bohaterów w stronę miłości. Wszystko to w otoczeniu magicznego świątecznego czasu, w którym jak wiadomo wszystko może się zdarzyć.

„PS i życzę Ci dużo miłości” rozpoczyna się opowiadaniem Magdaleny Witkiewicz. „Tajemnica starej szuflady” to historia dziewczyny, która otrzymuje kartkę adresowaną do swojej prababci. Tak oto rozpoczynają się próby odkrycia tajemnicy sprzed lat, które zrządzeniem losu łączy dwoje ludzi. „Co podpowie nam los” to kolejne opowiadanie, w której zaginiona kartka odmienia życie bohaterki. Agnieszka Krawczyk stworzyła historię o powrocie do przeszłości, o uporaniu się z dawnymi dziejami, ale także o przyjaźni i wybaczaniu. Agnieszka Lingas - Łoniewska zabiera nas w podróż do pensjonatu, gdzie los tytułowym „Strzałem w serce” łączy dwoje ludzi, a stara zagubiona pocztówka tylko to pieczętuje. Natasza Socha w akompaniamencie „Zapachu pieczonych jabłek” przenosi nas do zabieganej teraźniejszości, w której ciągle brakuje czasu. Odkryty przez przypadek list z przeszłości sprawia, że nasza bohaterka zanurza się w dawnych dziejach. Kolejne opowiadanie Ilony Gołębiewskiej „Medalion z szafirem” zabiera nas do świata aktorstwa, do wielkiej miłości i zdrady, a także przyjaźni nieznającej wieku. Magda Knedler w „Kłębku wskazidrożek” przenosi nas do sierocińca i opowiada o miłości wymagającej trudnych decyzji i poświęceń, w której dawna kartka może pomóc podjąć ostateczną decyzję. „Zgubione życzenie” Małgorzaty Wardy otacza nas miłością, która zakwitła za młodu i ciągle tli się niespełniona, a także budzi w nas wielkie emocje za pomocą kartki z namalowanym znaczkiem. Ostatnim opowiadaniem jest „Pocałunek pod jemiołą”, w którym to Katarzyna Misiołek zabiera nas do Sopotu, miasta pełnego wspomnień, do którego pokierowała bohaterkę znaleziona po latach kartka. Czy dawna miłość może jeszcze ożyć?

Zbiory opowiadań napisane przez wielu pisarzy, mają to do siebie, że znajdziemy tu różne style i narracje. Każda z historii budowanych piórem innej autorki zabiera nas w podróż po emocjach, zarówno tych pozytywnych, jak i negatywnych. Pokazuje, jak czyny innych mogą wpłynąć na życie, jak niewypowiedziane na głos słowa utrudniają podjęcie decyzji, jak zazdrość może rujnować życie innym. Miesza nam przeszłość z teraźniejszością i pokazuje, jak zwykła kartka z paroma słowami może zmienić wiele. „PS i życzę Ci dużo miłości” to antologia, która otuli Was świątecznym klimatem. Pokażę, że bożonarodzeniowa magia potrafi zdziałać cuda, pokierować losem ku ścieżce szczęścia. I choć brzmi to wszystko dość słodko i nierealnie to jednak autorkom udało się tak zrównoważyć ten klimat, że nie zasłodzimy się, a owa uczta czytelnicza będzie miała ten wyjątkowy piernikowo — świąteczny smak.

„PS i życzę Ci dużo miłości” to książka w sam raz do zanurzenia się w świątecznym okresie. Przyniesie chwilę oderwania od rzeczywistości, pozwoli na zadumę, otuli nadzieją, nakarmi optymizmem i wiarą, że wszystko jest możliwe. To zbiór, który zaatakuje Was różnymi emocjami i przemyśleniami i choć góruje w nim miłość, to nie zabraknie tu także przyjaźni i więzi rodzinnych. Wszystko to, czego oczekujemy od takich książek. Może stanie się dla Was zaginioną kartką zachęcającą do wspomnień a może sami sięgniecie po pocztówkę, by naskrobać parę słów. W końcu święta to magiczny czas i wszystko jest możliwe.

Agnieszka Zwolska-Szydłowska