rozwiń zwiń

Z rodziną najlepiej wychodzi się na zdjęciu

monia1989 monia1989
18.08.2020
Okładka książki Dorośli Marie Aubert
Średnia ocen:
6,7 / 10
2831 ocen
Czytelnicy: 4699 Opinie: 393

Dwie siostry, dojrzałe kobiety, w podobnie skomplikowanych osobistych sytuacjach. Wydawałoby się, że dzięki wzajemnej siostrzanej więzi, podobieństwie wieku i doświadczeń mogą być dla siebie doskonałym wsparciem, obdarzyć nawzajem troską i zrozumieniem, nic prostszego. A jednak, w zbudowaniu porozumienia przeszkadza im niewidzialny mur, wznoszony od lat z niedopowiedzeń, pretensji i rywalizacji o miano tej lepszej, najpierw córki, uczennicy, wreszcie kobiety, partnerki i matki. Poróżnia je zwłaszcza kwestia macierzyństwa. Obie swoje marzenia o posiadaniu potomstwa chcą zrealizować jak najszybciej, mimo pojawiających się trudności. Gdy jedna jest już bardzo blisko osiągnięcia celu, konflikt między nimi przybiera na sile.

Ta krótka, skondensowana historia porusza temat trudnych relacji rodzinnych, takich, które uniemożliwiają szczere i swobodne funkcjonowanie w gronie osób najbliższych. Co więcej, niczego nie ułatwiają, wręcz przeciwnie wymagają coraz większego wysiłku, aby zachować pozory, że świetnie sobie radzimy, ale to droga donikąd. Utrzymując złudne wrażenie sukcesu na dłuższą metę coraz trudniej się z tego wycofać. Jedynym rozwiązaniem jest ograniczenie do minimum kontaktów z rodziną. Problem pojawia się, gdy trzeba spędzić razem więcej czasu. Taka okazja właśnie się nadarza. Siostry podczas urlopu mają świętować urodziny mamy we wspólnym, rodzinnym domku letniskowym. Czy powrót do miejsca, z którym wiąże się tyle wspólnych wspomnień, pozwoli skomplikowane relacje naprawić? A może tylko przypomni narastające latami nieporozumienia?

„Dorośli” to opowieść bardzo prosta, nie ma tu spektakularnych zwrotów akcji, czas płynie powoli, leniwie, iście wakacyjnie. Nie dajmy się jednak zwieść tej atmosferze relaksu. Ostatecznie, tak jak w książce udaremnia ją brak wewnętrznej równowagi bohaterów, tak i nas, jej lektura może szybko wytrącić ze stanu przyjemnej lekkości. Pokazuje smutną prawdę, w jak powierzchownych relacjach potrafimy tkwić, jak mało uważni w nich jesteśmy i co się dzieje, gdy najbliżsi służą nam tylko do tego, żeby przeglądać się w ich oczach, dostrzec w nich podziw, nutę zazdrości, mieć z kim się porównywać. Kiedy wzajemne kontakty nie wnoszą nic nowego, potrafią tylko utwierdzać nas w przekonaniu o własnej wyższości albo, wręcz przeciwnie, ułomności. Przecież ci, dla których jesteśmy ważni, powinni nie tylko słuchać tego, co mówimy, co chcemy, by usłyszeli, ale słyszeć nas nawet wtedy, albo zwłaszcza wtedy, gdy nie mówimy nic.

Monika Kurek

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Poczekaj, szukamy dla Ciebie najlepszych ofert

Pozostałe księgarnie

Informacja