rozwiń zwiń

Serce pustyni

KenGoKang KenGoKang
16.07.2020
Okładka książki Diuna Frank Herbert

Nie ma chyba na świecie osoby, która by tytułu „Diuna” nie kojarzyła. Śmiało można stwierdzić, iż dzieło Franka Herberta dawno zyskało już status kultowego, a po wydaną w 1965 roku powieść sięgają kolejne pokolenia czytelników. Nic dziwnego, iż z wielkimi nadziejami wielu odbiorców oczekuje premiery nowego filmu, zaś wydawnictwo Rebis przygotowało z tej okazji specjalne wydanie Kronik Diuny.

Herbert z niesamowitym rozmachem zbudował uniwersum Diuny. Ludzkość przyszłości skolonizowała wiele planet Galaktyki, lecz jej struktury polityczne i społeczne pozostały dość konserwatywne. Oto najwyższą władzę sprawuje Padyszach Imperator, zaś Wysokie Rody toczą krwawą i zaciętą walkę o wpływy i władzę.

W sercu galaktycznego zamieszania pojawia się postać młodego Paula — niezwykłego młodzieńca, mającego okazać się wyczekiwanym Kwisatz Haderach. Jego losy, dramatyczne i pełne nieoczekiwanych zdarzeń, potrafią wciągnąć czytelnika bez reszty niczym grząskie pustynne piaski, tym bardziej, iż akcja rozgrywa się na gorącej i niegościnnej Arrakis, gdzie wydobywa się drogocenną przyprawę i gdzie siedzibę swą mają monstrualne czerwie.

Nie jest to moje pierwsze spotkanie z „Diuną", lecz stwierdzam z pełnym przekonaniem, iż trudno o powieść nakreśloną z podobnym rozmachem, w której nie doświadczy się ani chwili przestoju czy nudy. Tym samym powrót do stworzonego przez Franka Herberta uniwersum uważam za strzał w dziesiątkę, jeśli chodzi o wybór wakacyjnej lektury.

Z całą pewnością nie wszyscy „Diunę" pokochają. Niektórych może drażnić sposób narracji, innych — zbytnia teatralność dzieła Herberta. Postacie z tego świata, chociaż zdają się panować bezbłędnie nad swymi emocjami, wypełnione są po brzegi wrzącymi namiętnościami i takie jest również uniwersum Arrakis. Gorące, szalone, pełne miłości i nienawiści.

Nic dziwnego, iż tak doskonale oddają klimat powieści ilustracje Wojciecha Siudmaka. One również odznaczają się barokowym bogactwem i przepychem, fascynując i urzekając czytelnika. Jeśli więc jesteście kolekcjonerami pięknych publikacji, polecam wam wcześniejsze wydanie „Diuny". Jeżeli natomiast zależy nam na książce lekkiej i poręcznej, idealnej do wakacyjnej walizki, najnowsze wydanie filmowe idealnie nada się na tę okazję.

Ewa Szymczak