Detal robi wielką różnicę

13.07.2020
Okładka książki Nawiedzony dom Virginia Woolf
Średnia ocen:
Czytelnicy: 773 Opinie: 16

Sam już, drodzy Państwo, nie wiem co wiem, a co mi się tylko wydaje, jeśli chodzi o wymierającego ponoć polskiego czytelnika. Mówi się, że lubi literaturę gatunkową, szczególnie kryminał — ale nie ma czemu się dziwić, skoro właśnie po to powstała, żeby ją lubić, żeby usiąść po męczącym dniu z książką w ręce i oddać się mniej lub bardziej wymagającej rozrywce. Klasyka tymczasem to zdecydowanie większy problem, bo powoływać się na nią dobrze, ale czytać — już nie zawsze. Nie ma dziś dyskusji o literaturze feministycznej bez odwoływania się do prozy Virginii Woolf, lecz czy dyskutanci z czystym sumieniem stwierdzą, że sięgają po dzieła mistrzyni z entuzjazmem?

Większość zapytana o dorobek Brytyjki z pewnością jako pierwsze wskazałaby powieści ze szczególnym naciskiem na „Do latarni morskiej” i „Panią Dalloway”. Drugim obszarem, z którym kojarzy się jej literacką aktywność, jest eseistyka — zarówno ta podporządkowana literaturze, w której jest czytelniczką, recenzentką, komentatorką i w końcu autorką, jak i ta bliższa rzeczywistemu światu, związana z podróżowaniem i obserwowaniem życia we wszelkich jego przejawach, także tym społecznym, wybitnie dla niej ważnym. Ale opowiadania? Cóż, no tak, bywali tacy pisarze, którzy się specjalizowali w opowiadaniach, owszem, lecz Woolf? Woolf to chyba nie.

W swoim słynnym eseju z połowy XIX wieku Edgar Allan Poe pisał o tym, żeby regulować długość tekstu tak, aby czytelnik był w stanie pochłonąć go przy jednym posiedzeniu. Jego koleżanka po piórze postulat ten realizuje w „Nawiedzonym domu” w całej rozciągłości: zbiór jest dowodem na to, że właśnie w krótkiej formie może kryć się błysk, który nie zostaje rozmieniony na drobne za sprawą konwencjonalnej narracji. Czego tu nie ma: są i lekkie, pełne humoru i ironii opowiastki o schematycznym życiu młodych ludzi, są pogłębione portrety psychologiczne, są fragmenty zyskującego sławę w pierwszej połowie XX wieku strumienia świadomości, są sprawozdania z dyskusji, wycieczek i romansów. Gatunek pozwolił Woolf na eksperymenty, na spokojne badanie wcześniej nieznanych terytoriów, na pójście za szczegółem (niekiedy metaforycznie, niekiedy dosłownie, jak w „Znaku na ścianie”), który mógł doprowadzić do spektakularnych efektów. Ale wcale nie musiał, bo to tylko kilka, może kilkadziesiąt stron – czasami na końcu czeka oszlifowany diament, czasami zaś niepowodzenie, a jedyną nagrodą okazuje się zapis prowadzącej do niego drogi. Oczywisty talent autorki sprawia, że nawet w tym drugim wypadku czytelnik nie powinien żałować poświęconego lekturze czasu.

Istnieje, drodzy Państwo, w naszym języku bon mot opierający się o nie zawsze oczywistą różnicę znaczeniową między „opłaca się” a „warto”, który swego czasu popularnym uczynił Władysław Bartoszewski. I ja się nim posłużę, bo moim zdaniem idealnie pasuje tak do lektury „Nawiedzonego domu”, jak i wszystkich tekstów starających się wyjść poza granice rozrywki (w tym choćby klasyki): czytać takie opowiadania nie zawsze się opłaca, ale zawsze warto. Czasami może być trudno, może być nużąco, może być nawet nudno, ale na końcu drogi odbiorca z pewnością nie ma czego żałować.

Bartosz Szczyżański