rozwiń zwiń

Sprawnie i poprawnie

Sasha Sasha
26.03.2020
Okładka książki Głosy z zaświatów Remigiusz Mróz

W 2019 roku Remigiusz Mróz całkiem udanie rozpoczął nowy cykl powieściowy z Sewerynem Zaorskim w roli głównej. W tomie pierwszym, zatytułowanym „Listy zza grobu”, wykreował bardzo interesującego bohatera, patomorfologa, oraz dość ciekawą – choć nieco zagmatwaną – historię. Szczególnie mocny punkt utworu stanowiły córki Zaorskiego – urocze, bystre i wygadane. Licząc na podobne wrażenia, sięgnęłam po kolejną część, czyli „Głosy z zaświatów”, która jest wyraźnie powiązana z „Listami…”.

Tym razem nasz bohater zostaje wezwany jako konsultant. Sprawa jest niepokojąca: ofiara to dziewczynka, a przyczyna śmierci stanowi zagadkę dla patologów i policjantów. Wkrótce zamordowanych dziewczynek przybywa, a Zaorski ciągle jest w centrum uwagi i podejrzeń, bo na przykład otrzymuje dziwne i tajemnicze wiadomości. W dodatku – jak nietrudno się domyślić – to właśnie on wpada na właściwe tropy, czym zamiast wzbudzania podziwu stawia kolejne znaki zapytania co do swojej osoby. Wokół Zaorskiego stale wydarza się coś nietypowego, a cała historia kryminalna oczywiście ma drugie dno.

Przede wszystkim docenić należy, że Remigiusz Mróz sięga tym razem po naprawdę trudną tematykę. Jednym z istotnych wątków jest sprawa tzw. dzieci Zamojszczyzny, czyli ofiar zbrodniczej nazistowskiej akcji z czasów drugiej wojny światowej. Jak możemy się dowiedzieć ze źródeł historycznych, Niemcy wysiedlili wówczas z Zamojszczyzny około trzydziestu tysięcy polskich dzieci. Część z nich była skazana na śmierć (zwłaszcza w obozach koncentracyjnych), a niektóre – uznane pseudonaukowo za osoby z właściwymi cechami rasowymi – germanizowano. Te fakty przewijają się przez fabułę, przypominając nam o ważnych wydarzeniach historycznych.

Kolejnym poważnym (ale czy naprawdę tutaj koniecznym?) tematem w książce jest pedofilia wśród duchownych. Sposób przedstawienia tego problemu jest w „Głosach z zaświatów” drastyczny i obrzydliwy. Remigiusz Mróz jest zresztą znany z tego, że nie oszczędza ani swoich bohaterów, ani czytelników do nich przywiązanych. Niestety zdarzenia związane z wątkiem pedofilskim oraz to, do czego doprowadzają, pozostawiają niesmak. Czy taki był zamysł autora? Trudno ocenić.

„Głosy z zaświatów” to książka napisana sprawnie i poprawnie, ale raczej nie poprawi wam humoru, nie napełni was optymizmem, nie podniesie na duchu. Przeciwnie – dominuje w niej nastrój minorowy, jest przygnębiająca, a zakończenie bardzo mnie rozczarowało. Pozbycie się jednej z postaci uważam za autorski strzał w stopę – bez niej nie wróżę sukcesu ewentualnej kolejnej części cyklu. Poza tym pewne elementy pogmatwanej układanki nie zostały logicznie uzasadnione, jednak aby nie zdradzać kluczowych punktów fabuły, nie mogę napisać, które z nich mam na myśli. Powieść Remigiusza Mroza przypomina jednak o sprawach ważnych, a dla wielu osób z pewnością będzie udaną historią kryminalną: fabuła nie nuży, akcja toczy się żwawo i – jak przystało na tego autora – nie brakuje zaskakujących zwrotów akcji.

Aleksandra Dolęga