Wszystkie odcienie wyobraźni

24.03.2020
Okładka książki Podróże Franka Jim Woodring
Średnia ocen:
Czytelnicy: 18 Opinie: 4

Wielu moich znajomych nie lubi czarno-białych filmów. Z jakiegoś powodu kolor jest im niezbędny do funkcjonowania w popkulturowym świecie. Są tak przyzwyczajeni do wiernego odzwierciedlania rzeczywistości, że czarno-biały obraz traktują jak wynaturzenie i coś nierealnego. W sumie to się z nimi w tym aspekcie zgadzam. Jesteśmy przyzwyczajeni, że stare filmy czy fotografie są bez koloru, przez co patrząc na zdjęcia np. z czasów I wojny światowej, trudno jest nam je sobie wyobrazić w kolorze. Jednak filmy, zdjęcia czy komiksy nie posługują się wyłącznie czernią i bielą, aby wywołać w nas uczucie dyskomfortu. Autor w ten sposób zwraca uwagę na treść, a nie tylko na formę. O czym często zapominamy.

„Podróże Franka” są właśnie takim przykładem, gdzie treść jest dużo istotniejsza niż forma, chociaż to właśnie ta druga jest tym, co jako pierwsze zwraca naszą uwagę. Ale uporządkujmy najpierw to, czego jesteśmy pewni. Głównym bohaterem jest kot Frank. Powiem szczerze, iż nie od razu założyłem, że centralną postacią jest kot. Skoro akcja komiksu dzieje się w wyimaginowanym świecie, to dopuściłem myśl, że bohater jest po prostu antropomorficznym zwierzakiem. Niekoniecznie kotem.

Ponadto od pierwszej historii Frankowi towarzyszy coś na kształt zwierzęcia, które jak dla mnie przypomina bagaż. Może nie taki jak u Pratchetta, ale wygląda trochę jak stara walizka. Razem z Frankiem stykają się z przeróżnymi istotami, których wymienienie i opisanie musi skończyć się porażką, więc sobie odpuszczę. Sami się przekonacie, kiedy sięgniecie po komiks. Powiem tylko, że paleta postaci jest naprawdę szeroka. A przygody? No cóż… autor albo miał niebezpieczny trip po grzybkach, albo nałykał się jakichś innych halucynogenów. Trudno mi uwierzyć, aby wszystkie te historie powstały w racjonalnym i logicznym umyśle. A jednak nie można odmówić tym opowieściom pewnej konsekwencji i spójności. Co prawda wydaje mi się, że aby naprawdę docenić zamysł Woodringa, trzeba przeczytać „Podróże Franka” dwa lub nawet i trzy razy.

Woodring stworzył dzieło moralizatorskie, w którym główny bohater raz po raz pokazuje swoją naiwność i dobre serce. Kot Frank z prawdziwą swobodą wpada w tarapaty, jednocześnie pokazując nam, że… świat tak naprawdę nie jest czarno-biały. To nie jest do końca tak, jak u Ignacego Krasickiego, że morał jest jasny i oczywisty. Tutaj naprawdę trzeba uruchomić szare komórki. Ponadto podczas lektury umysł raz po raz płatał mi figle. Najpierw wyobrażałem sobie, jak dany kadr wyglądałby w kolorze, a następnie zastanawiałem się, co też bohaterowie mogą w przedstawionej sytuacji mówić. Oczywiście poniosłem porażkę, ale cóż to była za porażka.

Warto również zwrócić uwagę na wylewającą się z kadrów symbolikę. Autor usilnie stara się pokazać, że pewne historie nie tylko mają wiele znaczeń, ale i z góry jesteśmy skazani na niepowodzenie w ich odszyfrowaniu. Ale czy na pewno? Odwróćmy na chwilę powyższy wywód. Co jeżeli każda nasza interpretacja jest poprawna? Wiem, że u Woodringa nic nie jest pewne i oczywiste, ale jednocześnie szeroki wachlarz możliwości interpretacyjnych sprawia, że komiks czyta się jeszcze lepiej.

„Podróże Franka” nie każdemu podpasują. Jest to mimo wszystko dzieło wymagające i trudne. Jednak – jak to zazwyczaj bywa – lektura nagradza najwytrwalszych czytelników. Dlatego zachęcam do czytania i sprostania temu skomplikowanemu wyzwaniu. W końcu każdy otwarty człowiek lubi, jak poszerzają mu się horyzonty. A o to Woodring zadbał doskonale.

Michał Wnuk