Jak uratować samą siebie i ocalić prawdę?

nextdooralice nextdooralice
24.03.2020
Okładka książki Bezwład Jessica Barry

Debiutujących autorek mrocznych gatunków, jak kryminały, thrillery czy horrory, przybywa na zagranicznym rynku. Najbardziej wyczekiwana książka 2019 roku zdaniem amerykańskich mediów, jak głosi reklama – też brzmi zachęcająco. Jakie wrażenie na mnie zrobił zatem „Bezwład” Jessiki Barry?

W „Bezwładzie” mamy do czynienia z dwugłosem, ostatnio modnym w tego typu powieściach. Pierwszą narratorką jest Allison, która przeżywszy katastrofę lotniczą w Górach Skalistych, ucieka przed ścigającymi ją najemnikami. Wątek Allison przez większość czasu stanowi opis próby przetrwania w surowych warunkach dzikiej przyrody, gdzie to ludzie wciąż są gośćmi, a nie odwrotnie. Na szczęście umiejętności skautki oraz lekcje udzielane przez nieżyjącego ukochanego ojca ułatwiają jej desperackie poszukiwania wody oraz schronienia. Allison ucieka, bo zna pewne bardzo kosztowne sekrety współpasażera z wypadku samolotu, a którego danych nie będę na razie spoilerować, aby nie zakłócać lektury nowym czytelnikom.

Druga, równorzędna postać to Maggie, matka Allison, która nie miała z córką kontaktu od kilku lat, gdyż okoliczności śmierci męża i ojca poróżniły te kobiety bezpowrotnie. Wdowa, nie do końca przeżywszy jeszcze żałobę po mężu, dowiaduje się nagle o tragicznych okolicznościach wypadku Allison i uznaniu jej za zmarłą. Maggie nie dowierza policjantom, że jej córka nie żyje, gdyż nadzieję daje jej znaleziony nieopodal miejsca katastrofy charakterystyczny medalion Allison. Maggie, próbując zrozumieć losy córki, rozpoczyna własne poszukiwania w internecie i odkrywa, że jej córka po wyprowadzce z domu bardzo się zmieniła i weszła w elitarny świat kalifornijskiej śmietanki towarzyskiej. Zaskakuje to Maggie, a w tym prywatnym śledztwie wspiera ją przyjaciółka Linda i nowy znajomy, tajemniczy Tony.

Fabuła powieści wydaje się dość prosta, jeśli nie po prostu przewidywalna, ale jest poprowadzona na tyle sprawnie, że czyta się całkiem przyjemnie. Zarówno perypetie matki, jak i córki mają inną specyfikę i tempo prowadzenia akcji. Osobiście więcej napięcia i klaustrofobicznej atmosfery osaczenia i niepewności odczuwałam w częściach prowadzonych przez Maggie niż przez Allison. Emocje matki niemogącej się pogodzić z żałobą wydawały mi się bardziej autentyczne niż karkołomna ucieczka córki przez Góry Skaliste.

„Bezwład” to lekka lektura z gatunku thriller. Brzmi jak oksymoron, ale to prawda. Napięcie, tak skrupulatnie budowane w pierwszej części powieści, zostało nieco zaprzepaszczone przez nieco banalne rozwiązanie zagadki przeszłości Allison. Romans z prezesem firmy farmaceutycznej produkującej podejrzany lek nigdy by się nie skończył dobrze. Nawet w książce. Dużym plusem są dla mnie bohaterowie drugoplanowi. Takie postaci, jak policjantka Shannon czy Linda, dają się lubić od razu i trochę szkoda, że zostały potraktowane po macoszemu.

Niemniej jeśli ktoś szuka lektury na niespieszny, relaksujący wieczór, to „Bezwład” idealnie się nada. Nie ma tu męczących opisów czy niepojących sumienie czytelnika dylematów moralnych. Za to jest wyważona akcja i sensacja, mamy katastrofę, niebezpiecznych ludzi i tajemnicę wartą miliony. Z drugiej strony mamy silne kobiece postaci i trudną relację matka – córka. To sprawia, że czyta się szybko i ani się obejrzymy, odkrywamy prawdę. Dla początkujących w gatunku i miłośników debiutu – w sam raz!

Alicja Klebba