Jan Sehn oskarża

16.03.2020
Okładka książki Jan Sehn. Tropiciel nazistów Filip Gańczak
Średnia ocen:
Czytelnicy: 73 Opinie: 2

Nie ma przestępstw, przy dokonywaniu których sprawca nie pozostawiłby śladów po sobie – twierdzi Sehn. Tym uniwersalnym założeniem kieruje się także w przypadku Auschwitz. Z imponującym rezultatem.

Bardzo lubię czytać biografie. Dobrze napisane mają to do siebie, że przynoszą wiele informacji nie tylko o danej postaci, ale także o czasach i rzeczywistości, w której przyszło jej żyć. Biografie nas zachwycają i sprawiają, że o wiele szerzej patrzymy na dane osoby, ich życie i postępowanie.

Właśnie tak jest w przypadku książki Filipa Gańczaka pod tytułem „Jan Sehn. Tropiciel nazistów”. Ukazała się ona nakładem Wydawnictwa Czarne, a do jej lektury zachęca prof. Antoni Dudek. Właściwie już te dwa fakty powinny sprawić, że będzie to obowiązkowa pozycja dla wszystkich fanów historii i dobrych biograficznych książek. Wydawnictwo Czarne słynie z doskonałych tytułów, zaś prof. Dudek, jako wybitny historyk i politolog, z pewnością nie rekomendowałby książki niewartej naszej uwagi.

Spróbujmy jednak napisać kilka słów o tej fascynującej publikacji. Jej autor jest już znany czytelnikom. Popełnił kilka bardzo dobrze przyjętych książek. Na co dzień pracuje w Instytucie Pamięci Narodowej.

Kim był Jan Sehn? Co jest w nim takiego fascynującego, że stał się on bohaterem bardzo ciekawej biografii?

Przede wszystkim Sehn to postać wielowymiarowa i z pewnością nietuzinkowa. Oto potomek niemieckich kolonistów z Galicji po II wojnie światowej stanie się jedną z najważniejszych postaci w Polsce w procesie rozliczania zbrodni niemieckich. Przed wojną ukończył prawo na Uniwersytecie Jagiellońskim. Pracował w wymiarze sprawiedliwości. Podczas okupacji nadal mieszkał w Krakowie. Sprawowana wówczas przez niego funkcja posłużyła do późniejszych oskarżeń o współpracę z Niemcami.

Jednak to właśnie on – Jan Sehn – stanął na czele Okręgowej Komisji Badania Zbrodni Niemieckich w Krakowie. To on przesłuchiwał największych niemieckich zbrodniarzy, na czele z komendantem obozu Auschwitz Rudolfem Hössem. To on gromadził materiał dowodowy, który potem służył oskarżycielom. Pracę swoją wykonywał niezwykle sumiennie i z dużym zaangażowaniem.

Pozwolę sobie w tym miejscu na małą dygresję. Otóż dziś może się wydawać dziwne, że potrzeba było naprawdę sporo wysiłku, aby niemieckich zbrodniarzy wojennych postawić przed sądem i skazać. Przecież niemal wszyscy Polacy, którzy przeżyli wojnę, byli świadkami ich zbrodni. Wszyscy doświadczyli ich terroru. Przecież byli ludzie, którzy przeżyli Oświęcim. Wszyscy oni to jedno wielkie oskarżenie i jeden wielki dowód przeciwko Niemcom.

Filip Gańczak zasługuje na duże uznanie za to, że wyjaśnia wszystkie te wątpliwości. Odpowiada na wszystkie pytania, które może sobie zadać czytelnik. Uświadamia nam, na jakie trudności napotykano. Właśnie dlatego postać Jana Sehna jest tak ważna. Jego praca i zaangażowanie były nie do przecenienia.

Autor nie ucieka również od kontrowersyjnych kart z jego życiorysu. Opisuje jego losy podczas okupacji. Jednak znacznie ciekawsze są jego relacje z komunistyczną władzą. Wszak Sehn był wykształconym przed wojną polskim sędzią. Dlaczego więc zdecydował się na współpracę z władzą ludową? Jaką cenę przyszło mu za to zapłacić? Czy był dumny ze wszystkich swoich działań?

„Jan Sehn. Tropiciel nazistów” to świetna biografia. Autor w niezwykle ciekawy sposób przedstawia nam życie równie ciekawej postaci. Mamy możliwość prześledzić skomplikowane losy Jana Sehna i spróbować zrozumieć jego postępowanie.

Przy tej książce z pewnością nie będziecie się nudzić. Zachęcam do lektury.

Wojciech Sobański