Klątwa doruchowskich czarownic

monia1989 monia1989
28.02.2020
Okładka książki Miasteczko Natalia Nowak-Lewandowska

Powrót z wielkiego miasta w rodzinne strony zwykle kojarzy się z odpoczynkiem, chęcią zwolnienia tempa. Choć motywy Moniki są podobne, powrót do siebie tym razem nie przyniesie spodziewanego ukojenia. Nawet jeśli nie ma się już od życia wielkich oczekiwań, bo mimo że wiele obiecywało, jak dotąd wywołało więcej rozczarowań. Po przyjeździe do rodzinnego miasteczka nauczycielka wierzy, że najtrudniejsze decyzje ma już za sobą. Wystarczy przeczekać chwilę, aż domysły wścibskich na temat przyczyn jej powrotu ucichną, i wreszcie będzie miała święty spokój. Nic bardziej mylnego. W Doruchowie nigdy nie jest się anonimowym. Stale trzeba się mieć na baczności. Ostatecznie to właśnie tu miał miejsce ostatni w Europie proces spalenia czarownic na stosie. Mimo że od ponurej historii minęło wiele lat, wydaje się, że nietypowe zachowania w dalszym ciągu narażają człowieka na pomówienia i szykany, ostrzejsze niż gdzie indziej.

Dom rodzinny zawsze jednak pozostanie schronieniem, do którego uciekamy, aby wyleczyć zranioną duszę. Monika może liczyć na wsparcie najbliższych, atmosferę akceptacji bez zadawania zbędnych pytań. Dzięki niej wszystko powoli zaczyna się układać. Rozpoczyna pracę w miejscowym liceum, której ma zamiar bez reszty się poświęcić. Rodzina cieszy się, że znów jest w komplecie. To jednak tylko przysłowiowa cisza przed burzą. Bohaterka chce skupić się na pracy, natłokiem obowiązków i nowych wyzwań zagłuszyć samotność. Na przekór chęciom jej spokój burzy nowe uczucie, przychodzące w najmniej spodziewanym momencie. Na dodatek ono w ogóle nie powinno się między tym dwojgiem zdarzyć, oboje wiele nim ryzykują. Jakby tego było mało jeden z podopiecznych Moniki ginie w tajemniczych okolicznościach podczas imprezy z rówieśnikami, a śledczy sugerują, że ta sprawa może mieć coś wspólnego z wychowawczynią. Wszystko wskazuje na to, że ktoś dowiedział się o jej romansie. Pytanie brzmi: kto i do czego jest zdolny, by tę wiedzę wykorzystać?

W toku prowadzonego śledztwa okazuje się, że miasteczko ma jeszcze wiele innych tajemnic, których strzegą rozmaite układy między jego wpływowymi mieszkańcami. Czy wszystkie te dziwne zajścia można tłumaczyć klątwą doruchowskich czarownic, jakby tego chcieli starsi mieszkańcy? Babcia Moniki jest przekonana, że klątwa w sposób szczególny dotyka rodzinę Romanowskich, ją samą, jej zmarłą córkę, a teraz także wnuczkę, która za nic nie może ułożyć sobie życia, a ten skandal na pewno jej w tym nie pomoże. Czy miejscowej policji uda się rozwikłać tę pogmatwaną sieć zależności i odkryć prawdę? Nie będzie to łatwe, zważywszy na to, że sama jest w nią wplątana.

A Monika? Czy po raz kolejny będzie musiała uciekać przed ciążącym nad nią losem? Jak długo i dokąd tym razem? I co z uczuciem, które okazało się tak silne, że wzięło górę nad zdrowym rozsądkiem? Czy w innych okolicznościach miałoby szansę zakończyć się happy endem? Może z dala od Doruchowa, tu wiedzą o nich więcej, niż by sobie życzyli. Czy taką szansę dostaną?

Znajdziemy w tej książce wszystko, czego oczekujemy od wciągającej lektury. Ludzkie słabości i namiętności są przyczyną tajemnic, które wychodząc na jaw, doprowadzają do dramatów. One wstrząsają pozornie spokojną mieściną, która nagle zaskakuje mnóstwem sekretów i trudną do pokonania zmową milczenia. Żyjąc tą atmosferą na co dzień, przeczuwamy, że istnieją reguły, których lepiej nie naruszać, i tematy, których nie warto podejmować. Zasady są bezlitosne, ktoś obcy, z zewnątrz, może się dostosować albo szukać szczęścia gdzie indziej.

Monika Kurek