Wszyscy mają sekrety

28.01.2020
Okładka książki Ktoś, kogo znamy Shari Lapena Patronat LC
Średnia ocen:
Czytelnicy: 499 Opinie: 68

Literatura kanadyjska kojarzyła mi się dotąd głównie ze słynną serią o Ani z Zielonego Wzgórza autorstwa Lucy Maud Montgomery, dlatego z zaciekawieniem sięgnęłam po thriller pochodzący z pachnącego żywicą Kraju Klonowego Liścia, aby poznać kolejną odsłonę literackich dokonań Ameryki (bardzo) Północnej. Muszę przyznać, że książka „Ktoś, kogo znamy” zachęca do sięgnięcia po inne powieści Shari Lapeny.

Oto poznajemy na pozór przeciętną rodzinę – Olivię i Paula Sharpe'ów oraz ich szesnastoletniego syna Raleigha. Pewnego dnia rodzice niespodziewanie dowiadują się, że nastolatek włamał się do dwóch domów w sąsiedztwie. Nie został przyłapany przez właścicieli, niczego nie ukradł, ale bardzo interesowały go komputery ich mieszkańców, które posłużyły mu do doskonalenia hakerskich umiejętności. Rodzice są tym zdruzgotani. Olivia pod wpływem impulsu podrzuca do poszkodowanych anonimowe listy z przeprosinami, co – mimo szlachetnych intencji – okazuje się jednak kiepskim pomysłem. Wkrótce dowiaduje się, że mieszkanka jednego z domów, do których zakradł się Raleigh, została brutalnie zamordowana. Przez ponad trzysta stron możemy – wraz z bohaterami powieści – zastanawiać się, kto mógł odebrać życie pięknej Amandzie Pierce, za którą oglądali się wszyscy mężczyźni.

Tropów jest niemało, a autorka co rusz podsuwa czytelnikowi kolejnego kandydata na mordercę. Czy jest nim pogubiony Raleigh? A może wie on o czymś, przez co znajdzie się w niebezpieczeństwie? Czy winnym jest podejrzewany przez liczne grono sąsiadów mąż ofiary? Czy Amandę łączyło coś z jakimś innym mężczyzną? Czy może któraś sąsiadka zazdrościła lokalnej piękności urody i powodzenia? Czy to w ogóle możliwe, że w małej społeczności nudnego – jakby się zdawało – osiedla na przedmieściach niewielkiego miasteczka żyje sobie spokojnie zabójca? A może morderstw będzie więcej? Śledztwo jest niełatwe, lista podejrzanych rośnie w zaskakującym tempie, a przede wszystkim – jak stwierdza jeden z bohaterów powieści – wszyscy zakładają na co dzień maski, wszyscy mają swoje sekrety. Kiedy po okolicy roznosi się wieść o tajemniczym włamywaczu, sekrety te nie są już bezpieczne.

Mimo że zabójstwo w sąsiedztwie nie jest zbyt oryginalnym motywem, Shari Lapena sprawnie prowadzi akcję powieści, powoli odsłaniając kolejne puzzle zawiłej układanki, a rozwiązanie… mnie wcale nie wydaje się najoczywistsze. Chociaż tytuł sugeruje, że mordercą powinien być ktoś, kogo ofiara znała, to bohaterów w tym utworze jest naprawdę wielu, a każdy z nich ma skomplikowaną osobowość, za to często nie ma alibi. Oprócz trzymającego w napięciu wątku morderstwa autorka porusza także takie tematy, jak problemy rodzinne, niewierność czy przyjaźń wystawiona na próbę. Są one nie mniej interesujące niż temat główny.

Lektura powieści Shari Lapeny nie była dla mnie nużąca; przeciwnie – starałam się wyciągać wnioski i rozwiązać zagadkę. Dużym plusem jest dla mnie fakt, że drastyczne szczegóły zostały w utworze ograniczone do niezbędnego minimum. „Ktoś, kogo znamy” to dość klasyczny, ale wcale nie banalny kryminał. Z pewnością zapewni Wam rozrywkę na długie godziny.

Aleksandra Dolęga

Porównaj ceny i