rozwiń zwiń

Trudne dzieciństwo

Zicocu Zicocu
03.01.2020
Okładka książki Przekleństwa niewinności Jeffrey Eugenides

Od lat już (pięciu, według wiarygodnego raczej portalu Know Your Meme), drodzy Państwo, po internecie krąży mem zgrabnie podsumowujący konflikty w literaturze czy – skromnym zdaniem niżej podpisanego – kulturze. Na dziewięciu niewielkich kwadracikach Grant Snider zawarł całkiem sporo treści – mamy więc starcia klasyczne człowieka z naturą czy absolutem, nowoczesne, w których jednostka walczy ze społeczeństwem i własną tożsamością, w końcu postnowoczesne, dotyczące choćby konfliktu z technologią. Takie ujęcie jednak, jak to uogólnienia, ma swoje luki, w tym jedną szczególnie dla mnie bolesną: nie znalazło się w nim miejsce dla wiecznej, wyniszczającej wojny pokoleń.

O tym, że temat z całą pewnością nie jest wyczerpany, niech świadczy olbrzymie zamieszanie, jakie mniej więcej dwa lata temu zrobiła serialowa ekranizacja „Trzynastu powodów”. I choć można bez końca wymieniać różnicę pomiędzy powieścią Jaya Ashera i jej adaptacją a tekstem Jeffreya Eugenidesa, to trudno nie zauważyć tematycznych powiązań. „Przekleństwa niewinności”, tak jak i opowieść o losach Hanny Baker, próbują opisać tajemnicę tego dziwnego okresu, kiedy człowiek zerwał już z dziecięcą naiwnością, a nie zdążył jeszcze ostatecznie utwardzić chityny dorosłości, która ma chronić go przed światem. Tajemnicę przeradzającą się czasami w trudną do przełknięcia żenadę, a czasami w prawdziwą tragedię.

Eugenides wybrał tę drugą drogę, dla kultury z całą pewnością atrakcyjniejszą (bo bardziej ekstremalną), ale wcale nie łatwą; nie próbował skierować na swoich bohaterów hollywoodzkich reflektorów, nie skupiał się na ogólnym znaczeniu ich wyborów, nie krytykował ich, aby przypodobać się autorytetom. Postawił na intymność, która pozwoliła jak najbardziej uwypuklić detale. Miejscem akcji jest nie tyle nawet małe, senne (czytaj: kingowskie) amerykańskie miasteczko, co pojedyncza ulica, pojedynczy dom. Służby publiczne właściwie nie pojawiają się w tej ciasnej przestrzeni, niekiedy z cienia wychyla się szkoła czy jakaś dziennikarka, ale w gruncie rzeczy wszystko rozgrywa się w głowach kilkorga bohaterów. Fabuła prawie nie przyspiesza ani nie zwalnia (może poza ścisłym finałem), o stanowiących jej rdzeń samobójstwach czytelnik wie od samego początku, a całe „Przekleństwa niewinności” to próba ujęcia ich w pewien kontekst.

Kontekst, którym ma być dorosłość. Podobnie jak Michael Ondaatje w zdecydowanie późniejszych „Światłach wojny”, Eugenides duży nacisk kładzie na to, żeby wyraźnie podkreślić, że o wydarzeniach ze swojej młodości mówi dojrzały człowiek. Chłopak, który przeżył samobójstwa pięciu koleżanek (a nawet, w pewnym sensie, w nich uczestniczył), nie potrafił sobie z nimi poradzić, więc próbuje zrobić to mężczyzna. Mężczyzna upośledzony przez tragedię z dzieciństwa przeprowadza drobiazgowe śledztwo, próbuje ująć rozumem to, na co nie godzi się jego serce. Pisarz używa misternie skonstruowanej narracji, ale przy jej pomocy podkreśla podstawową i prostą prawdę: nie sposób odciąć się od korzeni, nieważne jak uciążliwe mogą się wydawać.

„Przekleństwa niewinności” to świetna powieść, która zadowoli każdego miłośnika amerykańskiej literatury. Znajdzie się w niej tajemnica, znajdzie się odrobina małomiasteczkowości na tle gargantuicznego państwa, znajdzie się intymność trudna do odszukania gdziekolwiek indziej. Fani Jeffreya Eugenidesa z pewnością już ją znają, pozostali powinni ten brak szybko nadrobić.

Bartek Szczyżański