Podróż do korzeni. Jak wyglądało życie w czasach pierwszych Piastów?

monia1989
26.11.2019

„W czasach pierwszych Piastów” to bogato ilustrowany przewodnik dla najmłodszych o życiu w początkach polskiej państwowości. Duże i barwne rysunki z precyzyjnie zaznaczonymi i opisanymi elementami oraz niewielka ilość tekstu, wydrukowana w dodatku dużą czcionką, zachęcą dziecko do samodzielnego odkrywania przeszłości państwa. Ogromną zaletą książki jest fakt, że można ją czytać w całości lub sięgnąć tylko do wybranych tematów, poszukując odpowiedzi na konkretne, pojawiające się u dziecka pytania, a tych jest tu cała masa. Zaczynając od kwestii życia codziennego, wyjaśnień: jak mieszkano, co jedzono, jak się ubierano, kto czym się zajmował i jak płacono za towary, po bardziej skomplikowane zagadnienia sprawowania władzy, organizacji wojskowej czy przyjęcia chrześcijaństwa. Znajdziemy tu również odpowiedzi na pytania, które w szczególny sposób mogą zainteresować młodego czytelnika. Dowie się on, jak wyglądało wówczas dzieciństwo, jakie obowiązki miały dzieci, czym bawiły się w czasie wolnym i jak były traktowane.

Autor, opisując poszczególne zagadnienia, odwołuje się do przykładów istniejących budowli znajdujących się na szlaku piastowskim. Obok ilustracji zamieszcza ikony muzeów, w których dany eksponat można zobaczyć na żywo i dodatkowo wzbogacić swoją wiedzę na przytoczony temat. Rysunki budowli pokazują je w przekroju, zaglądamy do ich wnętrza, dzięki czemu możemy zobaczyć rozkład pomieszczeń wraz z elementami ich wyposażenia. Można mieć nadzieję, że ciekawość i dociekliwość małego odkrywcy zostaną dzięki temu zabiegowi zaspokojone.

Do pozycji dołączono również mapę szlaku piastowskiego z zaznaczeniem najważniejszych zabytków oraz znajdujące się na szlaku muzea wraz z opisami prowadzonych przez nie ekspozycji i danymi kontaktowymi. Książka może stanowić znakomity wstęp, aby zainteresować dziecko przeszłością państwa. Może być pretekstem do wspaniałej wycieczki szlakiem piastowskim, drogą korzeni polskiej państwowości.

Monika Kurek

Kup książkę

Pozostałe księgarnie

Informacja

Reklama
zgłoś błąd