rozwiń zwiń

Podróż do korzeni. Jak wyglądało życie w czasach pierwszych Piastów?

monia1989 monia1989
26.11.2019

„W czasach pierwszych Piastów” to bogato ilustrowany przewodnik dla najmłodszych o życiu w początkach polskiej państwowości. Duże i barwne rysunki z precyzyjnie zaznaczonymi i opisanymi elementami oraz niewielka ilość tekstu, wydrukowana w dodatku dużą czcionką, zachęcą dziecko do samodzielnego odkrywania przeszłości państwa. Ogromną zaletą książki jest fakt, że można ją czytać w całości lub sięgnąć tylko do wybranych tematów, poszukując odpowiedzi na konkretne, pojawiające się u dziecka pytania, a tych jest tu cała masa. Zaczynając od kwestii życia codziennego, wyjaśnień: jak mieszkano, co jedzono, jak się ubierano, kto czym się zajmował i jak płacono za towary, po bardziej skomplikowane zagadnienia sprawowania władzy, organizacji wojskowej czy przyjęcia chrześcijaństwa. Znajdziemy tu również odpowiedzi na pytania, które w szczególny sposób mogą zainteresować młodego czytelnika. Dowie się on, jak wyglądało wówczas dzieciństwo, jakie obowiązki miały dzieci, czym bawiły się w czasie wolnym i jak były traktowane.

Autor, opisując poszczególne zagadnienia, odwołuje się do przykładów istniejących budowli znajdujących się na szlaku piastowskim. Obok ilustracji zamieszcza ikony muzeów, w których dany eksponat można zobaczyć na żywo i dodatkowo wzbogacić swoją wiedzę na przytoczony temat. Rysunki budowli pokazują je w przekroju, zaglądamy do ich wnętrza, dzięki czemu możemy zobaczyć rozkład pomieszczeń wraz z elementami ich wyposażenia. Można mieć nadzieję, że ciekawość i dociekliwość małego odkrywcy zostaną dzięki temu zabiegowi zaspokojone.

Do pozycji dołączono również mapę szlaku piastowskiego z zaznaczeniem najważniejszych zabytków oraz znajdujące się na szlaku muzea wraz z opisami prowadzonych przez nie ekspozycji i danymi kontaktowymi. Książka może stanowić znakomity wstęp, aby zainteresować dziecko przeszłością państwa. Może być pretekstem do wspaniałej wycieczki szlakiem piastowskim, drogą korzeni polskiej państwowości.

Monika Kurek