Polityka oczami satyryka

Wojtek Wojtek
10.06.2019
Okładka książki Vademecum wyborcy Henryk Sawka

Od świtu do nocy, od zmierzchu po świt. Całe nasze życie polega na wyborach. Już od pierwszej chwili musimy wybierać.

Dorosłe życie przynosi nam niekończący się koszmar wyborów.

Myślę, że każdy z nas widział – chociaż raz – rysunek autorstwa Henryka Sawki. Ten rysownik i satyryk już od ponad trzydziestu lat komentuje otaczającą nas rzeczywistość. Czyni to właśnie za pomocą satyrycznych rysunków.

W książce „Vademecum wyborcy” zostały zebrane „rysunki na temat wyborów, jakie powstały od 1989 roku”. Ukazała się ona nakładem wydawnictwa Sonia Draga. Autorem wstępu jest Marek Przybylik.

Oprócz wstępu książka nie zawiera tekstu. Składa się po prostu z samych satyrycznych rysunków komentujących polityczną rzeczywistość w Polsce. Przyznam szczerze, że niektóre z nich rozśmieszyły mnie bardziej, inne mniej. Jeszcze inne wzbudziły nawet pewne zakłopotanie, żeby nie powiedzieć niesmak. Oczywiście rozumiem, że prawem satyryka jest czasem ostra i nieco szokująca forma.

Czego mi w tej książce zabrakło? Osobiście zamieściłbym datę powstania każdego rysunku. Pomogłoby to umiejscowić go we właściwym kontekście i odnieść do konkretnych sytuacji czy też osób. Dla ludzi interesujących się polityką na bieżąco nie będzie to zapewne większy problem, ale dla niektórych byłoby z pewnością pomocne.

Po drugie, nie mogę się zgodzić z tym, że książka to „rysunki na temat wyborów, jakie powstały od 1989 roku” – tak zapewnia nas tekst na tylnej okładce książki. Tymczasem nie koresponduje z nim jej zawartość. Zdecydowana większość „Vademecum wyborcy” jest komentarzem do wydarzeń po 2015 roku, czyli zwycięstwie Andrzeja Dudy i obozu Prawa i Sprawiedliwości. Komentarzem zdecydowanie nieprzychylnym. Niestety Henryk Sawka chyba nie zdobył się na obiektywizm – raczej skupił się na krytyce poczynań tzw. dobrej zmiany. Opozycji poświęcił zaskakująco mało rysunków, a przecież ona jest także elementem politycznej rzeczywistości.

Pod tym względem książka mnie trochę zawiodła. Pewnie jest to także wina tytułu, który moim zdaniem został wybrany niezbyt trafnie. Po prostu nie koresponduje on z zawartością książki. Właśnie to wpływa także na moją całościową ocenę tej publikacji.

„Vademecum wyborcy” to pozycja skierowana do ludzi interesujących się polityką i fanów Henryka Sawki.

Wojciech Sobański