rozwiń zwiń

Było takie miasto

vivien vivien
23.08.2012
Okładka książki Było takie miasto... Warszawa na starych pocztówkach Rafał Bielski

Z pewnością wielu z Was choć raz zamarzyło się cudowne przeniesienie w przeszłość. Jak wyglądał świat 50, 100, 150 lat temu? Inne życie, inne obyczaje... Ale też całkiem inne krajobrazy. Dzięki pasji kolekcjonerskiej autora książki "Było takie miasto... Warszawa na starych pocztówkach", Rafała Bielskiego możemy odwiedzić Warszawę z lat 1897-1944.

Paryż Wschodu - tak przed II wojną światową nazywano stolicę Polski. Być może dzisiejsza Warszawa nie dorównuje Paryżowi czy Londynowi, ale żadne z tych miast nie zostało zniszczone (według rozmaitych danych) w 70-85%. Zapomnijmy jednak o okrucieństwie walk i przenieśmy się na Krakowskie Przedmieście, Marszałkowską, Nowy Świat, Aleje Jerozolimskie... Przejdźmy się tętniącymi życiem ulicami, spójrzmy na pyszniące się bogactwem wystawy sklepowe. Wśród dorożek, automobilów, dżentelmenów w kapeluszach... Podziwiajmy dawną Pragę. Spójrzmy z lotu ptaka na mosty nad Wisłą. A to wszystko za sprawą przepięknej kolekcji około 300 zwykłych-niezwykłych pocztówek w czerni i bieli, w sepii i w kolorze. Cytaty z przedwojennych przewodników, przy zachowaniu oryginalnej pisowni, nadają publikacji charakter ilustrowanego przewodnika (systematyką album wzorowany jest zresztą na trasach spacerowych z przedwojennych przewodników). Duży format, solidna, twarda oprawa oraz sama tematyka sprawiają, że pozycji należy się miejsce na głównej, najbardziej widocznej półce w naszych domowych biblioteczkach.

To smutne, jak wiele zabytków, pięknych kamienic i pałaców, pereł architektury obróciło się w gruzy. Gruzy, z których Warszawa musiała odrodzić się na nowo. Słusznie autor w tytule swojego dzieła używa słowa "było" - bo Warszawa dziś nie jest już tym miastem, co kiedyś.

I cóż więcej pisać... Trzeba po prostu zobaczyć.

Marta Gęsigóra