Morderstwo w noc wprowadzenia stanu wojennego

Wojtek Wojtek
25.03.2019
Okładka książki Trzynasty dzień tygodnia Ryszard Ćwirlej

„Przez cały czas od chwili, gdy wszedł do tego mieszkania, miał wrażenie, że obie dzisiejsze sprawy to robota tych samych ludzi. Pasowały do siebie niczym dwie połówki tego samego jabłka. I tam, i tu mieszkanie zostało gruntownie przetrząśnięte. Napastnicy szukali czegoś konkretnego. Być może pieniędzy. No i jeszcze jedno, w obu wypadkach na miejscu zbrodni byli milicjanci. Radiowóz i ludzi w mundurach i tam, i tu widzieli sąsiedzi”.

Ryszard Ćwirlej jest autorem o ugruntowanej pozycji na polskim rynku wydawniczym. Ten dziennikarz i wykładowca akademicki nazywany jest „twórcą kryminału neomilicyjnego”. Dotychczas napisał siedem powieści. Wszystkie ukazały się nakładem wydawnictwa Muza. W latach 2017 i 2018 za swoje książki otrzymał Nagrodę Wielkiego Kalibru Czytelników.

Po lekturze jego najnowszej powieści myślę, że również ona przypadnie do gustu fanom autora. Akcja „Trzynastego dnia tygodnia” – podobnie jak poprzednich książek – rozgrywa się w czasach Polski Ludowej. Ćwirlej jak zwykle możliwie wiernie oddaje w książce klimat epoki. Tym razem tłem powieści jest moment wprowadzenia w Polsce stanu wojennego. Jak wiemy, dokonał tego generał Jaruzelski w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 roku. Życie w kraju zamiera. Radio i telewizja przestają nadawać swoje programy. Telefony zostają odcięte. Na ulice polskich miast wyjeżdżają czołgi. Ludzie są zdezorientowani i niepewni tego, co to wszystko znaczy.

Podobnie jest w Poznaniu, gdzie autor osadził fabułę powieści. Właśnie tej grudniowej nocy milicjanci na jednym z osiedli mają aresztować pewnego działacza Solidarności. Gdy jednak docierają na miejsce, w mieszkaniu obok znajdują zwłoki zastrzelonego mężczyzny. Szybko okazuje się, że nie jest to jedyny taki przypadek. W innej części miasta zostaje popełnione podobne morderstwo. Milicjanci podejrzewają, że te sprawy coś łączy. Dziwnym trafem w pobliżu miejsc zbrodni widziano policyjny samochód. Mieszkania zamordowanych zostały przeszukane.

Sprawę komplikuje fakt, że w milicyjne śledztwo mocno ingeruje SB. Jak się okazuje, Służba Bezpieczeństwa prowadzi sprawę, która wydaje się mieć związek z popełnionymi morderstwami. Z ramienia milicji dochodzenie prowadzi porucznik Marcinkowski. Do pomocy został mu przydzielony chorąży Teofil Olkiewicz. Ucieszył się on z takiego obrotu sprawy, od pewnego czasu chciał bowiem wrócić do milicji, zamiast pracować dla SB.

Czy śledczy odnajdą mordercę? Czy milicyjny samochód w pobliżu miejsc zbrodni to tylko zbieg okoliczności? Niestety, sprawa okazuje się dość skomplikowana.

„Trzynasty dzień tygodnia” to kolejny z serii kryminałów, do jakich zdążył nas już przyzwyczaić Ryszard Ćwirlej. Oprócz samego śledztwa autor stara się wiernie oddać realia Polski Ludowej. Niemal z każdej strony książki uderza gryzący dym papierosów i ostry zapach alkoholu. Niejako mimochodem czytelnik dowiaduje się, jak wyglądało życie w PRL-u. Kolejki, powszechne kombinowanie, trudności z zaopatrzeniem. Wprowadzenie stanu wojennego tylko pogorszyło sytuację. Właśnie w takiej rzeczywistości rozgrywa się akcja książki. Myślę, że dla wszystkich fanów pisarza jest to pozycja obowiązkowa.

Wojciech Sobański