rozwiń zwiń

Dorastanie to wyzwanie

Małgorzata Małgorzata
07.03.2019
Okładka książki Noah po prostu jest Simon James Green

Nastolatkom można zazdrościć wielu rzeczy – niespożytej energii, elastycznej skóry, braku kredytów, jednak życie dojrzewającego człowieka wcale nie jest usłane różami. Doskonale o tym wie tytułowy bohater powieści Simona Jamesa Greena „Noah po prostu jest”.

Ten chłopak musiał chyba nieźle narozrabiać w poprzednim życiu, bo teraz nieustannie spotykają go problemy. Jego matka myśli głównie o własnych potrzebach, a co gorsza, zarabia na utrzymanie w dość żenujący (i kiepsko płatny) sposób. Ojciec też się nie popisał – zniknął sześć lat temu i od tamtej pory nie daje znaku życia, zaś babcia – jedyna krewna, na której Noah zawsze mógł polegać – zmieniła się niemal nie do poznania.

W szkole nastolatek jest obiektem drwin, ale ma pomysł, jak poprawić swoją sytuację. Gdyby zdołał oczarować jakąś lubianą dziewczynę, na przykład śliczną i inteligentną Sophie, na pewno położyłby kres śmiechom i głupim komentarzom. Jednak plan sobie, a rzeczywistość sobie – zamiast pocałować Sophie, to on zostaje pocałowany – przez chłopaka!, co zmusza go do zastanowienia się nad własnymi uczuciami. Ech, czy naprawdę nikt nie rozumie, że Noah chce być po prostu „normalny” – dopasować się i żyć jak wszyscy?

Debiut Simona Jamesa Greena to prawdziwa perełka wśród tytułów wydawanych z myślą o młodzieży, lekka i bardzo zabawna powieść, która zmusi do uśmiechu nawet największego ponuraka, ale każdemu czytelnikowi da też trochę do myślenia. Towarzysząc rozbrajającemu nastolatkowi, który ma niezwykły talent do komplikowania nawet najprostszych spraw, możemy przyjrzeć się choćby trudnym relacjom rodzinnym. Przede wszystkim obserwujemy jednak, jak młody człowiek odkrywa prawdę – nie tylko o samym sobie, lecz także o otaczających go ludziach – i jak niektóre z jego wyobrażeń ulegają zmianie, jak na własnej skórze przekonuje się, że nie warto wierzyć pozorom.

„Noah po prostu jest” to książka, która udowadnia, że o poważnych problemach można opowiadać w zabawny sposób – poprawia nastrój skuteczniej niż czekolada. Stanowi świetne lekarstwo dla wszystkich zmęczonych, rozgoryczonych, cierpiących, ze szczególnym uwzględnieniem tych, którzy za bardzo dbają o swój wizerunek, zmuszają się do ciągłego udawania kogoś, kim nie są i nigdy się nie staną, do wpasowywania się w niewygodny dla siebie schemat. To świetna powieść ku pokrzepieniu serc – nie tylko tych nastoletnich.

Małgorzata Pawlak