rozwiń zwiń

Zdrowie jest najcenniejszą zdobyczą

Gwiazdopatrznia Gwiazdopatrznia
10.01.2019
Okładka książki Skin Doctor. Biblia zdrowej cery Izabela Lenartowicz

Z „Biblii zdrowej cery” Izabeli Lenartowicz dowiemy się, jak skóra zmienia się z wiekiem, przeczytamy o najczęstszych przypadłościach skórnych (symptomach, leczeniu, poradach), rodzajach skóry, a także o tym, jakie błędy popełniamy w codziennej pielęgnacji, a co jest absolutnym minimum kosmetyki. Pojęcia takie jak sonoforeza, mikrodermabrazja czy galwanizacja po lekturze przestaną brzmieć tak egzotycznie, dowiemy się także co nieco o pielęgnacji skóry męskiej.

Izabela Lenartowicz słynie z holistycznego podejścia, niestety współcześnie ignorowanego. Obala mity, potwierdza fakty, a do problemów skórnych podchodzi wielowymiarowo. Uświadamia nam kwestie dietetyczne, genetyczne, środowiskowe, a także to, jak wielką rolę odgrywa styl naszego życia, nawyki żywieniowe czy stres. To wszystko ma znaczenie i każdemu aspektowi powinniśmy przyjrzeć się z bliska.

Czytając, ma się wrażenie, że pisze do nas dobra znajoma. Nie ma tu lekarskiego zadęcia, niezrozumiałych wywodów, a nieznane nazwy są objaśnione. Porządkujemy wiedzę i przekonujemy się, czy poprawnie „zdiagnozowaliśmy” swój typ skóry i stan naskórka, co – jak sama doktor pisze – jest niestety rzadkie, a przez to szkodliwe. Choć najwłaściwsza pielęgnacja jest zależna od osoby, to dużą zaletą książki jest pokazanie różnych typów skóry. Dzięki temu wszystkie koleżanki z paczki, niezależnie od potrzeb swojej skóry, mogą znaleźć porady w tej „Biblii zdrowej skóry”.

Najmocniej przemówił do mnie rozdział „Wpływ psychiki na skórę”. Doktor Lenartowicz napisała go z wielkim zrozumieniem, nie unikając nawet tak trudnego tematu, jak samobójstwo, do którego może doprowadzić ciężki przebieg niektórych chorób skóry. Dlatego tak ważne jest rozwijanie nowej gałęzi medycyny zwanej psychodermatologią. Chylę czoła za opisanie psychodermatoz, a przede wszystkim za niezamiatanie problemu pod dywan.

Owszem, wiele z tych porad znanych nam jest z Internetu, powtarzanych przez znajomych czy kosmetyczkę. Dlatego polecam tę książkę osobom, które dopiero zaczynają poszukiwać informacji na temat swojego problemu lub przekraczają próg kosmetycznego wtajemniczenia. Jak sama autorka pisze, przedstawia podstawowe wskazówki, które pomogą nam znaleźć najodpowiedniejsze kosmetyki czy kuracje. Ponadto zaleca spojrzenie na swój problem jak na nierozerwalny związek tego, co jemy, jak żyjemy i co myślimy.

Izabela Lenartowicz pisze: „W każdym pacjencie widzę piękno, które poprzez swoją pracę wydobywam i ukazuję światu”. Wzbogacając swoją wiedzę, zwiększamy pewność siebie. W myśl zasady, że bez walki nie ma słodkiego zwycięstwa, warto podjąć tę podróż, by mogła się przełożyć na naszą wiedzę, motywację i realne efekty.

Anna Gajewska