Idealny prezent dla Twojego wewnętrznego dziecka

KenGoKang KenGoKang
20.12.2018
Okładka książki Atlas odkrywców dla niepoprawnie ciekawych świata Michał Gaszyński, Piotr Wilkowiecki

Ciekawość świata to domena małych dzieci. Mają one bowiem naturalną zdolność dziwienia się, zadawania pytań na tematy, zdawałoby się, oczywiste. Wyznam Państwu, iż jako uczennica szkoły podstawowej wiele czasu spędziłam na studiowaniu wszelakich map. Szczególną radość sprawiały mi atlasy obfitujące w ciekawostki dotyczące najróżniejszych tematów: lokalnej fauny i flory, wypraw sławnych odkrywców, kwestii politycznych. Nic dziwnego, że gdy w moje ręce trafił „Atlas odkrywców dla niepoprawnie ciekawych świata”, moje wewnętrzne uśpione dziecko poczuło się mocno uradowane.

Powyższy atlas w pełni zadowoli nie tylko najmłodszych, lecz przede wszystkim dorosłych odbiorców ze względu na wyjątkowo przejrzystą i elegancką szatę graficzną. Każdemu z rozdziałów przypisano odrębną, stonowaną barwę. Brak tu krzykliwości typowej dla tego rodzaju publikacji. Mapy opisane zostały prostą, stylową czcionką. Jednym słowem, jest to wyjątkowo piękny atlas, a miłośnicy wyrafinowanego designu powinni poczuć się nim całkowicie usatysfakcjonowani.

Oczywiście publikacja ta nie jest w stanie zaprezentować nam pełnego obrazu opisywanych zjawisk. To raczej rozrzucone po mapach wszystkich kontynentów ślady, tropy, inspirujące do dalszych poszukiwań. Rozrzut tematyczny ciekawostek okazuje się bowiem ogromny: informacje na temat wyginięcia ptaka dodo sąsiadują z tymi dotyczącymi wyprodukowania Coca-Coli. Całe szczęście szybkie odnalezienie pożądanych informacji ułatwiają starannie zaprojektowane ikony.

„Ląd jest tysiącem płaszczyzn, rozpada się pod dotknięciem pomiarów i znów się dzięki nim organizuje. (…) Dlatego staramy się wciąż wszystko pomierzyć i wyrysować liniami, by choć one zostały w naszej głowie, gdy odwracamy wzrok, gdy rzeczywistość się w sobie zapada” – słowa Mateusza Janiszewskiego z „Ortodromy” idealnie oddają ludzką potrzebę zamknięcia obrazu mórz i lądów w starannie zarysowanych konturach. Uzasadniają też potrzebę czytelników – w tym tych, którzy z podróżowaniem mają niewiele wspólnego – wzbogacenia swej biblioteczki o mapy i atlasy.

„Atlas odkrywców dla niepoprawnie ciekawych świata” nie jest oczywiście pozycją do przeczytania na raz. To raczej publikacja, do której będzie się wracać wielokrotnie, odkrywając w niej coraz to nowe rzeczy. Dzięki gustownej, oryginalnej szacie graficznej może stanowić cenny nabytek do domowej biblioteczki. Będzie też świetnym prezentem dla bliskiej osoby. Może sprawi, że obudzi się w niej ukryte, wewnętrzne dziecko? To niepoprawnie ciekawe świata.

Ewa Szymczak